Wygodne miejsce do nauki dla dziecka

Wygodne miejsce do nauki dla dziecka

Najtrudniej utrzymać prawidłową postawę podczas siedzenia. Teraz, gdy zaczęła się szkoła, jest to ważne dla dzieci zarówno podczas lekcji, jak i w domu. Dlatego trzeba zadbać w domu o dobre warunki do nauki.

Oprócz dobrze dobranego biurka, zapewnijmy dziecku optymalne krzesło.Meble powinny być przede wszystkim ergonomiczne i wygodne. Oprócz dobrze dobranego biurka, zapewni nam to optymalne krzesło. Istotne jest, aby jego forma zapewniała prawidłową postawę i oparcie dla pleców.

Dobre krzesło powinno mieć regulowaną wysokość oraz boczne podpórki, które są wsparciem dla ciała i odciążają kręgosłup. Gdy siedzimy, stopy powinny dotykać podłogi, a plecy być w miarę proste. Nie wolno zbytnio pochylać się do przodu, ani wyciągać głowy przed siebie - od takiej pozycji z pewnością rozboli nas kark.

Ważne jest również ustawienie komputera, na którym pracujemy. Ekran powinien być umieszczony na wysokości oczu, aby nie trzeba było pochylać głowy lub patrzeć w bok, co obciążyłoby mięśnie ramion oraz szyi. Ostatni element to zagospodarowanie przestrzeni na biurku. Kiedy piszemy na klawiaturze, powinniśmy mieć miejsce na oparcie rąk. Łokcie nie mogą "wisieć" w powietrzu - takie ułożenie przeciąża barki.

Musimy nauczyć dziecko, by robiło sobie przerwy podczas nauki. Krótka, nawet dwuminutowa przerwa, może dać niespodziewanie dobre efekty. W tym czasie warto wstać od biurka i zrobić kilka prostych ćwiczeń, np. przeciągnąć się, zrobić kilka skłonów, itp. Wszystko po to, by rozciągnąć mięśnie pleców. Dodatkowymi zaletami takiego rodzaju przerwy jest dotlenienie się, które pobudzi i pomoże lepiej się koncentrować.

Aby zminimalizować skutki siedzącego trybu nauki i pracy, nie zapominajmy o kręgosłupie również po powrocie do domu. Najlepszym lekiem na bolące plecy jest basen. Dziecko nie może spędzać całego wolnego czasu przed telewizorem lub przed komputerem!

Oceń artykuł
3,25 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Mariusz Urbanke (Dziennik Zachodni)

Polecamy Ci również

Zobacz także