Wymiana drzwi standardowych na przesuwne

0
Wymiana drzwi standardowych na przesuwne

Na rynku pojawiły się zupełnie nowe kolekcje drzwi wewnętrznych, a do już istniejących dołączyły innowacyjne modele. Jakie są trendy?

  • W małej sypialni zastosowanie takich drzwi pozwala na wstawienie dużego łóżka.Przede wszystkim do łask wracają drzwi białe.
  • Część modeli posiada dużą powierzchnię przeszklenia, skutecznie rozjaśniającą wnętrze, np przedpokoju bez okna, lub ułatwiające komunikację wzrokową - np. w biurach. Natomiast drzwi w wersji pełnej sprawdzą się w gabinecie lub sypialni, czyli miejscach nastawionych na ciszę i relaks. Do łazienek proponowane są modele z przeszkleniem naśladującym kapitański bulaj.
  • Dla tych, którzy lubią nowoczesny, nieco industrialny wystrój w duchu minimalizmu, doskonałą propozycją są drzwi z delikatnymi, aluminioymie intarsjami, nawiązującymi do współczesnych trendów.
  • Wszystkim, którzy stawiają na funkcjonalne aranżacje małych wnętrz z pewnością wpadną w oko drzwi łamane. To prawdziwa innowacja - zarówno w wymiarze estetyki, jak i praktyczności.

Grzegorz Kosiński, ekspert z Zakładu Stolarki Budowlanej CAL:

Montaż drzwi przesuwnych w mieszkaniu już urządzonym może wiązać się z wieloma problemami - np. z demontażem istniejącej ościeżnicy. Po takiej operacji mogą pozostać ślady na murze, np. uszkodzenia tynku, które z kolei mogą okazać się trudne lub niemożliwe do zamaskowania standardowymi listwami opaskowymi nowej ościeżnicy.

Drugim newralgicznym punktem mogą okazać się ślady na podłodze, stanowiące pozostałość po starej ościeżnicy. Są one trudne do zamaskowania szczególnie wówczas, gdy była ona wpuszczona w posadzkę.

Problemem mogą okazać się również wykonane wcześniej łączenia różnych rodzajów podłóg pomiędzy pomieszczeniami, np. paneli i terakoty, które w przypadku drzwi tradycyjnych pokrywa się zazwyczaj z osią skrzydła. Skrzydło drzwi przesuwnych będzie bardziej przesunięte w kierunku jednego z pomieszczeń, a wówczas to połączenie może rzucać się w oczy. Ważne jest również zwrócenie uwagi na powierzchnię ściany, po której przesuwać się będzie skrzydło - musi być idealnie prosta w pionie i poziomie.

W przypadku wymiany drzwi standardowych na drzwi w systemie przesuwnym - zawsze warto poradzić się fachowców od montażu - oni najlepiej ocenią sytuację i doradzą, czy nasz pomysł jest wykonalny i jaki efekt osiągniemy ostatecznie.

Oceń artykuł
4,20 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Irena Grek (Dziennik Bałtycki)

Polecamy Ci również

Zobacz także