Wyspa w kuchni

Wyspy kuchenne są modne w aranżacji przestrzeni mieszkalnych już od jakiegoś czasu. Jednak osoby, które decydują się na ich posiadanie nie mają na uwadze jedynie panujących trendów, a wygodę i funkcjonalność przestrzeni kuchennej.

Wolnostojąca, niska zabudowa, która nie jest połączona z głównym ciągiem roboczym pełni w kuchni kilka funkcji. W kuchniach otwartych na salony wydziela w sposób optyczny strefy o różnym przeznaczeniu. W innych przypadkach natomiast, uzupełnia główną zabudowę, stwarzając dodatkowe schowki i kolejny kawałek blatu roboczego. Ważne jest, aby lokalizacja wyspy została dobrze zaplanowana. Najlepiej jest pomyśleć o tym przed wykończeniem ścian oraz posadzki kuchennej. W miejsce wyspy trzeba bowiem doprowadzić niezbędne instalacje, umożliwiające podłączenie zlewozmywaka, płyty grzewczej oraz innych urządzeń używanych w kuchni.

Warto pamiętać, że najwięcej problemów sprawiają zwykle przyłącza gazowe. Dlatego też prościej jest zrezygnować z tradycyjnej kuchenki gazowej na rzecz płyty elektrycznej, do której przewody zasilające można poprowadzić pod podłogą. Instalując zlewozmywak trzeba uwzględnić odpowiedni spadek dla jego rury odpływowej. Pamiętajmy również o utrzymaniu odpowiedniej odległości pomiędzy szafkami, a zaaranżowaną wyspą. Kiedy nie zostanie ona zachowana – kuchnia nie będzie komfortowa w użytkowaniu.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Jaros

Zdjęcia: freshome.com

Polecamy Ci również

Zobacz także