Wystrój wnętrza znacząco wpływa na nastrój...

0
Wystrój wnętrza znacząco wpływa na nastrój...

Przekonujemy się o tym szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy niskie temperatury i nieprzyjazna aura sprawiają, że jeszcze więcej czasu spędzamy w pomieszczeniach. Może to więc dobry moment, żeby urozmaicić domową przestrzeń?

Dzięki zastosowaniu płytek kątowych, powierzchnia jest nie do odróżnienia od murowanej z cegiełW przeważającej większości domów i mieszkań ściany zdobią rozmaite tapety, okleiny ścienne oraz pomalowane na różne kolory tynki. Często spotykane są też panele z drewna. Aby ożywić wnętrza i sprawić, że przebywanie w nich stanie się jeszcze przyjemniejsze, warto wykorzystać niestandardowy materiał. Oryginalnym, a zarazem bardzo praktycznym rozwiązaniem, jest zastosowanie płytek klinkierowych. Mimo że kojarzone głównie z elewacją, płytki świetnie spisują się również w pomieszczeniach.

Podobne do cegły

Płytki klinkierowe mają podobne właściwości jak cegła. Powstają w procesie wypalania gliny w wysokich temperaturach (1050?C). O ich jakości i zabarwieniu decyduje skład mineralny gliny. Są trwałe, odporne na wnikanie kurzu i brudu, a także na uszkodzenia mechaniczne, więc nie wymagają renowacji. Przyklejone na płaskiej powierzchni, doskonale imitują cegłę. Mimo podobnych parametrów technicznych, płytki są znacznie lżejsze oraz cieńsze od cegły - standardowo mają ok. 5-7cm szerokości, 8-20mm grubości. Dzięki mniejszym wymiarom, można więc nimi obudować powierzchnie we wnętrzach dużo łatwiej niż cegłą, zachowując jednocześnie efekt powierzchni ceglanego muru.

Czytaj także: Ceglane elewacje i wnętrza w różnym stylu - klinkier wewnątrz i na zewnątrz

Klinkier sprawdzi się też we wnętrzach nowoczesnychZdobienia z klinkieru

O korzyściach zastosowania płytek klinkierowych w architekturze wnętrz decydują nie tylko dobre parametry techniczne. Ich zaletą jest również to, że płytki mają różne kolory i struktury powierzchni, co pozwala na stworzenie najbardziej oryginalnych kompozycji. Miłośnicy tradycyjnego stylu zdecydują się zapewne na płytki w odcieniu ceglastoczerwonym. Natomiast nowoczesny wystrój podkreślą przede wszystkim stonowane, chłodne barwy. - Oferujemy płytki klinkierowe o różnorodnych strukturach, między innymi piaskowane, ryflowane, łupane czy gładkie. Szeroka jest również gama kolorystyczna, obejmująca biel, czerń, różne odcienie szarości, ciemny grafit, czerwienie oraz brązy - mówi Lidia Misiuna, kierownik działu marketingu firmy Röben, producenta ceramiki budowlanej. W zależności od gustu, można zastosować jeden kolor, łączyć ze sobą podobne barwy lub je kontrastować, np. biel z czernią. Klinkier doskonale współgra też z innymi materiałami, takimi jak drewno, tynk czy metal. Takie różnorodne zestawienia podkreślą oryginalny styl wnętrza, zaś umiejętne oświetlenie całości pozwoli na ożywienie przestrzeni i wydobycie najciekawszych detali wykończeniowych.

Czytaj także: Cegły w architekturze wnętrz - murowany efekt

Powiew tradycji - kominek z klinkieruRozwiązania popularne i... mniej popularne

Jednym z najpopularniejszych sposobów wykorzystania płytek klinkierowych w domach i mieszkaniach jest obudowanie nimi kominka i przestrzeni wokół niego. Jest to rozwiązanie nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale również istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa domowników, ponieważ płytki klinkierowe są ognioodporne.

Rozwiązania rzadziej spotykane, a przez to jeszcze ciekawsze, to obudowanie płytkami klinkierowymi półek a nawet całych regałów, np. na książki. Ten niecodzienny detal pozwoli przełamać monotonię wnętrza. Płytkami można też wykończyć słupy i kolumny, które z elementu konstrukcyjnego podtrzymującego strop mogą się zmienić w oryginalny fragment wystroju wnętrza. Ze względu na swoją trwałość, odporność na wysokie temperatury oraz wnikanie brudu, ceramiczne płytki sprawdzą się również w kuchni, np. jako wykończenie powierzchni między kuchenką a okapem. Natomiast jeśli dom posiada spiżarnię lub piwnicę, wykończenie ścian, nadproży czy nawet fragmentów sufitu płytkami klinkierowymi uwypukli specyfikę wnętrza i wykreuje nastrój tradycyjnego wiejskiego domu. Innym interesującym zabiegiem jest wykończenie jednej, eksponowanej ściany, np. w salonie, kombinacją płytek klinkierowych oraz tynku, np. o nieregularnej fakturze. Taka eklektyczna ściana nada wnętrzu powiew świeżości. Większy komfort estetyczny domowników oraz zaciekawienie i podziw gości - gwarantowane.

Oceń artykuł
4,00 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Yasna Communications

Polecamy Ci również

Zobacz także