Zabezpiecz dom przed włamaniem

Zabezpiecz dom przed włamaniem

W tym roku aż 83 proc. Polaków deklaruje, że spędzi przynajmniej jeden dzień świąteczny poza domem, zostawiając mieszkanie bez opieki. 11 proc. planuje wyjazd na cały okres świąteczny. Dla złodzieja oznacza to jedno - puste i kuszące mieszkanie.

Zabezpiecz dom przed włamaniem!Jak wynika ze statystyk, złodzieje najczęściej wchodzą do mieszkań przez uchylone okna lub drzwi balkonowe. Ważne jest zatem, aby pamiętać o domknięciu wszystkich okien i drzwi. Szczególną uwagę powinni na to zwrócić mieszkańcy domków jednorodzinnych oraz właściciele mieszkań na parterze. Chwila zapomnienia oraz otwarty lufcik w piwnicy lub niedomknięte drzwi garażowe, mogą nas sporo kosztować.

Dom jak Fort Knox

Nie należy mieć jednak złudzeń, że wystarczą podstawowe środki ostrożności, aby skutecznie odstraszyć rabusiów. Po pierwsze, należy skupić się na doborze wysokiej jakości okien i drzwi o zwiększonej odporności na włamanie.

Jeśli mieszkamy w domku jednorodzinnym, nie zaszkodzi pomyśleć o systemie alarmowym lub monitoringu. Oczywiście inwestycje te są kosztowne, ale mimo wszystko stanowią porównywalnie niski wydatek w stosunku do strat, jakie może przynieść nieodpowiedzialne zachowanie właścicieli.

Sąsiedzka pomoc

Niezależnie od tego na jak długo wyjeżdżamy, żadna forma zabezpieczenia nie zastąpi wsparcia sąsiadów. To właśnie oni podczas naszej nieobecności mogą przypilnować domu, mieszkania, zebrać ulotki spod drzwi, a nawet raz na jakiś czas zapalić światło. Te czynności tworzą pozory obecności domowników.

Jeśli nie mamy sąsiadów, którzy mogliby nam pomóc, warto zainwestować w symulatory obecności. Są to urządzenia, które w ustalonych odstępach czasowych włączają np. światła w domu pod nieobecność właścicieli. Takie metody nie dają gwarancji bezpieczeństwa, są jednak bardzo pomocne w celu zmylenia złodzieja.

Gdy wszystko zawiedzie

Niezależnie od zabezpieczeń jakie zastosujemy, trzeba mieć na uwadze, że profesjonalnego włamywacza niewiele może powstrzymać. "Specjalista" jest w stanie wejść do domu w niewiele ponad pół minuty. Dlatego najlepiej pomyśleć także o odpowiednim ubezpieczeniu. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, aby suma ubezpieczenia odpowiadała pełnej wartości wyposażenia. Dzięki temu, w razie ewentualnej kradzieży, otrzymamy rekompensatę adekwatną do poniesionych strat.

Aby najskuteczniej zabezpieczyć się na wypadek włamania lub kradzieży, najlepiej poszukać polisy, która oferuje najszerszy zakres i obejmie ochroną zarówno kosztowny telewizor w salonie, jak i rower, stojący w garażu. Wyposażenie to nie wszystko. Trzeba pamiętać, że podczas wejścia do domu złodzieje dokonują zniszczeń. Wyważone drzwi, zepsute zamki, wybite okna - to elementy, które również można objąć ochroną. Warto mieć też na uwadze, że koszty interwencji takich specjalistów jak ślusarz czy szklarz można pokryć z ubezpieczenia Assistance. Warto dokładnie przeanalizować dostępne oferty, ponieważ w wybranych towarzystwach usługa ta jest dodawana zazwyczaj do ubezpieczenia murów lub wyposażenia.

Odszkodowanie

Polisa to jedna strona medalu. Druga to przygotowanie na ewentualne następstwa kradzieży. Aby usprawnić proces likwidacji szkód, warto sporządzić możliwie najpełniejszą dokumentację wartościowych przedmiotów, które posiadamy. W tym celu należy przechowywać ich dowody zakupu, książeczki gwarancyjne, karty serwisowe, itp.

Dobrym pomysłem jest też zrobienie dokładnych zdjęć - zwłaszcza z uwidocznieniem cech szczególnych (zadrapania, pęknięcia, ślady napraw, itp.). W razie ewentualnej kradzieży, takie działania ułatwią wyliczenie wartości szkody i przyśpieszą uzyskanie odszkodowania.

Kilka prostych rad

- W pierwszej kolejności sprawdźmy zamki - radzi Tomasz Komora, ekspert ds. ochrony Zakładów Usługowych EZT SA. - Czy ten zamontowany w drzwiach spełnia wszystkie wymogi i posiada odpowiednie atesty. Jeśli mamy ubezpieczone mieszkanie i ktoś się do niego włamie, ubezpieczyciel będzie o to pytał w pierwszej kolejności. Nie montujmy też alarmów i zamków samodzielnie, lepiej poprosić o to profesjonalistę. Jeśli w trakcie likwidacji szkody stwierdzi się, że zamek był niewłaściwy lub system alarmowy nie działał prawidłowo, bo na przykład był montowany samodzielnie, a nie przez profesjonalną firmę, możemy nie otrzymać odszkodowania.

- Jeśli w domu posiadamy cenne przedmioty, konieczna jest wymiana drzwi na takie, które mają bardzo solidny zamek - mówi Komora. - Brak porządnych zabezpieczeń może stanowić problem przy wypłacie odszkodowania, jeśli oczywiście ubezpieczyliśmy mieszkanie.

System alarmowy powinniśmy zamontować nie tylko przy drzwiach wejściowych, ale także na balkonie - tą drogą dostaje się większość włamywaczy.

Jadąc do rodziny na święta lub Sylwestra zwykle samochód pozostawiamy pod blokiem, zamiast na parkingu strzeżonym. A warto to zrobić, by po powrocie nie zastać pustego miejsca.

Właściciele domów jednorodzinnych i mieszkań w blokach mogą zawierać umowy z firmami ochroniarskimi, które chronią lokal przed włamaniem, zniszczeniem, a nawet pożarem. Z tego typu rozwiązania mogą korzystać także spółdzielnie mieszkaniowe.

Oceń artykuł
3,67 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Daniel Szafruga (Gazeta Krakowska)

Polecamy Ci również

Zobacz także