Zabezpieczanie desek podłogowych

Zabezpieczanie desek podłogowych

Podłogi pokryte wielkowymiarowymi deskami drewnianymi są jednymi z najbardziej prestiżowych sposobów wykończenia pomieszczeń. Dzięki rozmiarom zastosowanych elementów wyraźnie uwidacznia się niepowtarzalny rysunek i faktura naturalnego surowca.

polakierowana podłogaTak przygotowana powierzchnia wymaga użycia profesjonalnych środków, które podkreślą te walory i prawidłowo zabezpieczą drewno przed skutkami codziennej eksploatacji.

Zastosowanie desek podłogowych o znacznych rozmiarach (zwanych dylami) to stosunkowo kosztowne i wymagające fachowej wiedzy oraz doświadczenia zadanie. Elementy podłogowe mogą być wykonane z różnych gatunków drewna oraz przybierać rozmiary nawet do 6 metrów długości. Ich zamontowanie jest zatem zadaniem dla profesjonalistów, którzy z odpowiednią precyzją ułożą deski, przygotują je do pokrycia środkiem powierzchniowym oraz trwale zabezpieczą nim podłogę.

Dyle są inwestycją wymagającą sporych nakładów finansowych. Prawidłowa ochrona i konserwacja dużych desek podłogowych jest podstawą ich trwałości, która może sięgnąć nawet dziesiątek lat. Ponadto przygotowana w ten sposób podłoga wprowadza do pomieszczenia przyjemny i harmonijny styl rustykalny. Z powodzeniem też sprawdzi się się w nowoczesnych i surowych aranżacjach (np. wnętrzach industrialnych). Aby jednak podkreślić dekoracyjny efekt oraz właściwie zabezpieczyć podłogę należy zastosować produkty najwyższej jakości.

Prawidłowe ułożenie dyli

podłogi pokryte wielkowymiarowymi deskami drewnianymiW sytuacji, kiedy decydujemy się na pokrycie podłogi nowymi deskami, ich zabezpieczenie niewiele różni się od prac, które należy wykonać przy materiałach innych rozmiarów. Problemem jest tutaj jednak samo ułożenie, gdyż znaczna długość elementów wymaga niemal idealnego przygotowania podłoża. Stosując mniejsze deski lub panele łatwo można zniwelować nierówności i z nich "uciec". W przypadku dyli, które - w zależności od naszych indywidualnych potrzeb - potrafią mieć nawet kilka metrów, musimy zadbać o to, aby były układane na płaskiej i gładkiej powierzchni.

Bardzo istotną kwestią jest sposób montażu drewnianych desek podłogowych o znacznej długości. Jeżeli chcemy, aby służyły one przez długie lata, a nawet dziesięciolecia, to musimy zdawać sobie sprawę z tego, że na pewno co jakiś czas trzeba będzie poddać je renowacji. Dokładne cyklinowanie za pomocą maszyny, wymaga solidnego mocowania do podłoża. W grę wchodzi zatem klejenie bądź przybijanie gwoździami.

trwała podłogaLakierowanie podłogi wykonanej z desek wielkowymiarowych

Przed pierwszym lakierowaniem, nowe podłogi muszą zostać przeszlifowane. Po tej czynności powierzchnię należy dokładnie odpylić i dopiero wówczas można stosować lakier nawierzchniowy. Należy zadbać, aby zabezpieczane podłoże było równe, co zapobiegnie ściekaniu lakieru i gromadzeniu się go w zagłębieniach. Miejsca łączenia poszczególnych desek nie mogą być zeszlifowane pod kątem. Tworzy to ciekawy efekt nawiązujący do rustykalnych wykończeń, ale niestety powoduje, że środek wpływa w dylatacje. Aby zapewnić maksymalną trwałość podłóg warto zastosować wysokojakościowy, dwuskładnikowy produkt z utwardzaczem np. Domalux Professional Aqua 2S. Cechuje się on wysoką odpornością na ślady obuwia, ścieranie i zarysowania. Preparat zabezpiecza drewnianą podłogę przed działaniem wody, alkoholi czy środków czyszczących. Powłoka, którą tworzy lakier jest elastyczna, a przy tym bardzo wytrzymała, dzięki czemu gwarantuje długotrwałą ochronę.

Duże deski na podłodze to nie tylko prestiżowy wygląd. Drewno pomaga także utrzymać optymalny mikroklimat w pomieszczeniach. Nie elektryzuje się, a dzięki właściwościom higroskopijnym jest odporne na zmiany wilgotności i temperatury otoczenia. Aby zachować naturalny surowiec w doskonałym stanie i korzystać z jego wyjątkowych cech, należy właściwie dobrać środki, które skutecznie go zabezpieczą i pozwolą mu służyć nam nawet przez dziesięciolecia.

Oceń artykuł
4,14 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: Domalux

Polecamy Ci również

Zobacz także