Zabezpieczenie drewna - atak grzybów w domu

Zabezpieczenie drewna - atak grzybów w domu

Jesień i zima to czas, kiedy w związku z dużą wilgotnością, szczególnie musimy zwracać uwagę na biokorozję drewna. Grzyby domowe mogą bowiem w szybkim tempie doprowadzić do degradacji drewna. Z kolei grzyby pleśniowe mają bardzo szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. To problem, który dotyczy nie tylko drewna będącego na zewnątrz, ale także tego znajdującego się pod dachem. Jak zabezpieczyć drewno przed grzybami i co zrobić, gdy zaatakuje nasz dom – radzi Andrzej Wójcik doradca techniczny firmy Altax.

wilgoć - zagrożenie dla drewna

Niezabezpieczone drewno pęka. Tworzą się na nim szczeliny, przez które dostaje się woda, stwarzając tym samym idealne środowisko do rozwoju grzybów i pleśni. Drewno, które narażone jest na dużą wilgotność należy przed właściwą impregnacją dodatkowo zabezpieczyć za pomocą środków gruntujących. Dotyczy to szczególnie drewna konstrukcyjnego, ale nie tylko. Drewno, które jest wystawione na intensywne działanie wilgoci (np. meble kuchenne, czy łazienkowe) również powinny być zabezpieczone impregnatem gruntującym.

Szybkiemu rozwojowi grzybów domowych sprzyjają wysoka wilgotność drewna (35-75%) i brak cyrkulacji powietrza. W miejscach zawilgacanych okresowo, na przykład z powodu kondensacji wilgoci, grzyb może powstawać szybciej.

powierzchnia drewniana zaatakowana przez grzybCo zrobić, jeśli drewno już zostało zaatakowane przez grzyby? Skutecznym rozwiązaniem, pozwalającym trwale usunąć grzyby w bezpieczny sposób, jest zastosowanie specjalistycznych środków do zwalczania grzybów pleśniowych i domowych. Jeżeli chcemy by drewno zachowało swój naturalny kolor powinniśmy wybrać środki bezbarwne.

Chcąc bezpiecznie usunąć grzyb pleśniowy z drewna, należy obficie spryskać preparatem grzybobójczym zaatakowaną powierzchnię. Następnie odczekać około 24 godzin. Jest to bardzo istotne, ponieważ zbyt wczesne zmywanie może spowodować, że będziemy wdychać żywe zarodniki grzybów. Po tym czasie grzyb usuwamy za pomocą czystej wody (bez użycia detergentów) oraz szczoteczki. Powierzchnię pozostawiamy do wyschnięcia. Warto spryskać drewno dwukrotnie, by zapobiec kolejnemu wykwitowi.

Pamiętajmy jednak, że najważniejsze jest prewencyjne zabezpieczanie powierzchni oraz systematyczne wietrzenie.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Altax

Polecamy Ci również

Zobacz także