Zadbaj o bezpieczny sen niemowlaka

0
Zadbaj o bezpieczny sen niemowlaka

Czy wiesz, że jakość snu twojego malucha ma ogromny wpływ na jego rozwój? W nocy wydzielane są m.in. hormony wzrostu, które powodują rozrost oraz regenerację tkanek. Warto zatem zadbać o to, by twój niemowlak spał smacznie i spokojnie.

Poduszka "antyuduszeniowa" firmy FerettiDziecko powinno spać we własnym łóżeczku, najlepiej w pokoju z rodzicami. Amerykańska Akademia Pediatrów udowodniła, że obniża to ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS - Sudden Infant Death Syndrome). Ponadto maluch powinien spać na twardym materacu, który pozwala na prawidłowe ukształtowanie kręgosłupa.

Czytaj także: Jak wybrać zimową kołderkę dla niemowlaka?

W pierwszych miesiącach życia niemowlak nie umie zmieniać samodzielnie pozycji. Jest całkowicie zależny od naszego ułożenia go w łóżeczku. Najbezpieczniej jest układać dziecko na pleckach. Jest to pozycja komfortowa i bezpieczna. Jedynym przeciwwskazaniem może być dysplazja stawów biodrowych. Wtedy należy przyzwyczaić maluszka do snu na brzuchu, z rozstawionymi szeroko nóżkami. U zdrowych dzieci układanie do snu w tej pozycji nie jest zalecane. Pozycja na brzuchu wskazana jest raczej na krótkie drzemki lub podczas zabawy. Dziecko próbuje wtedy podnosić główkę, a to sprzyja rozwojowi mięśni grzbietu, rączek i nóżek. Dodatkowo rozwija umiejętność patrzenia, umożliwiając obserwację z innej perspektywy. Trzeba wiedzieć, że leżenie na brzuchu może powodować trudności z oddychaniem, ponieważ dziecko uciska sobie przeponę.

Czytaj także: Baldachimy dla niemowląt

Miejmy także na uwadze, że maluszek może wtulić nosek w materacyk. Warto zatem zaopatrzyć naszą pociechę w specjalną poduszkę "antyuduszeniową" firmy Feretti, która pomaga zmniejszyć ryzyko zablokowania dróg oddechowych niemowlaka w czasie snu. Ze względu na swoją strukturę ułatwia swobodny przepływ powietrza, dzięki czemu odprowadza nadmiar ciepła wytworzonego w ciągu nocy. Elastyczny materiał z którego wykonana jest poduszka zapewnia dziecku spokojny sen, gdyż długo pozostaje sucha i świeża. Sprawdzi się również u starszych pociech śpiących na pleckach. Wtedy główka z ramionkami są ułożone nieco wyżej, niż reszta ciała, co zapobiega ulewaniu się pokarmu u dziecka. Jeśli jednak zdarzy się taka sytuacja, poduszkę można bez problemu wyprać w pralce.

Cena detaliczna brutto: 55 zł Wymiary: 35x55 cm

Oceń artykuł
4,00 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Feretti

Polecamy Ci również

Zobacz także