Jakość powietrza ma zasadniczy wpływ na nasze zdrowie. Zdarza się, że podczas sezonu grzewczego jest ono zbyt suche. Jest są sposoby, żeby sobie poradzić z tym problemem.
Jakość powietrza w sezonie grzewczym
Na jakość powietrza w dużym stopniu wpływa poziom jego wilgotności. Co ważne, nie może on być ani za niski, ani zbyt wysoki. Niestety w sezonie grzewczym zdarzają się problemy, bo grzejniki wysuszają powietrze. Jednak w tym okresie możemy mieć problem również ze zbyt wysokim poziomem wilgoci. Najkorzystniej, kiedy w pomieszczeniach utrzymuje się wilgotność na poziomie 40-60%.
– Prawidłowy poziom wilgotności w pomieszczeniu powinien wynosić od 40 do 60%. Przekroczenie górnej granicy może spowodować pojawienie się pleśni i grzybów. Dlatego tak ważne jest wyśrodkowanie tego wyniku i ustawienie optymalnego poziomu. Możemy to sprawdzić za pomocą specjalnego urządzenia - higrometru. Jednak nie musimy specjalnie kupować takiego sprzętu, ponieważ większość dostępnych dzisiaj nawilżaczy ma wbudowany higrometr, kontrolę wilgotności i zegar, który pozwala ustawić odpowiedni czas działania – tłumaczy Romuald Rydz ekspert z firmy Dr Care.
Odpowiedni poziom wilgotności w mieszkaniu pomoże nam osiągnąć regularne wietrzenie (co najmniej 2-4 razy dzienni po 5 minut) oraz sprawnie działająca wentylacja. Bardzo ważne jest też, żeby nie przegrzewać pomieszczeń – odpowiednia temperatura to 20-22°C, a do spania nawet niższa (18-19°C). Cieplej powinno być jedyni w łazience (ok. 25°C).
Czy wiesz, że wystarczy zadbać o 5 rzeczy, żeby mieszkać zdrowiej? Oto one
Zbyt suche powietrze w domu
W sezonie grzewczym może szczególnie nam dokuczać zbyt wysuszone powietrze. Ma ono negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie – powoduje suchy kaszel, katar, bóle głowy i zatok, napięcie nerwowe, zmęczenie, brak koncentracji, problemy ze snem, swędzącą skórę, pękanie ust, uczucie suchego gardła szczególnie odczuwalne po nocy, pieczenie oczu.
Dlatego trzeba zadbać o nawilżenie powietrza. Możemy do tego celu wykorzystać specjalne naczynia na wodę, które wiesza się na kaloryferze. W pewnym stopniu pomaga też suszenie prania, czy wieszanie mokrego ręcznika na grzejniku. Skutecznym sposobem jest zastosowanie specjalnego nawilżacza powietrza. Są to urządzenia łatwe w obsłudze, a poza nawilżeniem powietrza mają różne funkcje dodatkowe (np. jonizacji powietrza).
Nawilżacze powietrza
Nowoczesne nawilżacze powietrza najczęściej są obsługiwane za pomocą wygodnego panelu dotykowego (lub pilota), który pozwala skorzystać z różnych funkcji. Poza wspomnianą jonizacją powietrza, może to być np. możliwość ustawienia czasu działania (od 1 do kilkunastu godzin), czy funkcja utrzymywania wilgotności na ustalonym poziomie.
Takie nawilżacze, znacznie skuteczniej nawilżają powietrze niż pojemniki z wodą, wieszane na kaloryferze. Co ważne – również bardziej równomiernie rozprowadzają wilgotne powietrze. Dodatkowo mogą służyć do aromaterapii – wystarczy wkropić odpowiedni olejek eteryczny (one nie tylko ładnie pachną, ale mają właściwości zdrowotne i antyseptyczne).
Nawilżacze także jonizują powietrze. Podczas wytwarzania pary wodnej powstają jony ujemne (aniony), które korzystnie wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie.
Polecamy: Aromaterapię - orzeźwiające i zdrowe olejki eteryczne na jesień i zimę
Zbyt dużo wilgoci w powietrzu
Zdarza się, że w sezonie grzewczym mamy problem z nadmiarem wilgoci. Jest on niebezpieczny, bo prowadzi do rozwoju chorobotwórczych grzybów i bakterii. Problemy z nadmiarem wilgoci wynikają z tego, że nasze mieszkania stają się coraz bardziej szczelne, a zimą – obawiając się wychłodzenia, rzadziej otwieramy okna. To jednak błąd. W naszych domach codziennie do powietrza trafia kilka litrów wody – dzieje się tak na skutek codziennych czynności (pranie, gotowanie, mycie, a nawet oddychanie). Jeśli ta wilgoć nie jest odprowadzana, grożą nam poważne problemy. Skąd wiadomo, że wilgoci jest zbyt dużo? Jasną oznaką są zaparowane od wewnątrz okna. Ale nadmiaru wilgoci stosunkowo łatwo się pozbyć. W tym celu wystarczy regularne wietrzenie, dobrym pomysłem są też nawiewniki okienne, pozwalające na stałą wymianę powietrza (w takie nawiewniki można wyposażyć posiadane już okna). Zadbajmy też o to, żeby wentylacja działała sprawnie. W żadnym przypadku nie zasłaniajmy kratek wentylacyjnych! Jeśli wieje z nich zimne powietrze, to znak, że wentylacja nie działa prawidłowo – zbyt mało powietrza jest dostarczane do domu i został odwrócony ciąg. Rozwiązaniem tego problemu nie jest zatkanie kratki, ale częstsze otwieranie okna. Jeśli będziemy mieszkanie wietrzyć po kilka minut, nie musimy się obawiać poważnego wychłodzenia.
Zadbanie o odpowiedni poziom wilgotności powietrza w naszych domach wpłynie korzystnie na nasze zdrowie. Warto więc zadać sobie odrobinę wysiłku.
recuperare
jak zawsze można tutaj przeczytac ciekawe artykóły, ten w sposob szczególny mnie zinteresowął ponieważ mając dziecko w domu, bardzo zależy mi na tym aby oddychał zdrowym powietrzem. Dzięki urzywaniu małego urządzenia jakim jest nawilżacz i oczyszczacz powietrza - Boneco 2055D jestem w stanie zapewnić powietrze pozbawione pyłków, kurzu i brzydkich zapachów, a do tego wszystkiego jeszcze jonizuje powietrze. Urządzenie może też być stosowane w opisanej w artykule aromaterapji, posiada ono mały pojemnik na olejki.
JacekBudowniczy
My mamy w domu te zwykłe nawilżacze powietrza takie porcelanowe przy kaloryferach, też się sprawdzają
omnibusek456
no ja nie wiem czy te porcelanowe to taka dobra rzecz . Ja mam normalny oczyszczacz z nawilzaczem https://goodair.pl/sklep/sharp-kc-d50euw/ . Wg mnie ta opcja jest zdecydowanie lepsza .
Mayenna
Słuchajcie, długo nie mogłem znaleźć tematu o powietrzu w pomieszczeniach domowych, więc się podczepię pod ten temat, może mi pomożecie. Mianowicie u mnie w mieszkaniu są pomieszczenia o dużej różnicy temperatur między powietrzem w pomieszczeniu a powietrzem nawiewanym. To niekomfortowa sytuacja, a muszę zadbać o jakość powietrza w swoim domu. Mój synek jest bowiem alergikiem oraz astmatykiem i konieczne jest zapewnienie mu powietrza wolnego od pyłków, kurzów i innych zanieczyszczeń. Wystarczy, że w okresie pylenia nie może wychodzić na dwór i na co dzień ma dużo ograniczeń, chcę żeby chociaż w domu czuł się swobodnie. Na marginesie muszę Wam się przyznać, że i tak Tomek czuje się lepiej niz pięć lat temu. Wtedy nie było miesiąca, aby nie miał jakiejś infekcji, a teraz tylko kilka do roku. Wracając do tematu, to chcę zapewnić równomierny rozkład temperatury powietrza w pomieszczeniach. Muszę więc wymienić anemostat i pytanie do Was, jaki polecilibyście sklep z anemostatami? Póki co, zrobiłem mały research w necie i znalazłem anemostaty na kratki.com - http://kratki.com/sklep/pl/produkt/351/anemostat-bialy-fi-125. Podpowiecie coś?
PrzemekS
Ja tez mam nawilżacz i oczyszczacz w jednym, teraz takie wspaniałe powietrze mamy, że inaczej sobie nie wyobrażam. Urządzenie kupowałem w Eko-Domu, mają tam różnego typu nawilżacze i oczyszczacze Venta, dostosowane do wielkości powierzchni itd. Ciekawostka taka, że do nawilżacza można dawać olejki eteryczne, wtedy powietrze nie tylko jest lepszej jakości, ale i ładnie pachnie. A olejki eteryczne również mają swoje pozytywne właściwości, poczytajcie sobie o tym, że dobrze je stosować w domu.