Zadbany zlewozmywak błyszczy jak nowy

Zadbany zlewozmywak błyszczy jak nowy

Jeśli chcemy mieć w kuchni zadbany, a nie zmatowiony zlewozmywak, musimy włożyć nieco pracy w jego pielęgnację. Wtedy odwdzięczy się pięknym blaskiem i będzie stanowić dekoracyjny element kuchni.

 Stal jest obowiązkowym elementem nowoczesnej kuchni. Zachwyca prostotą i elegancją, będąc jednocześnie praktycznym rozwiązaniem na co dzień. I choć na rynku obecne są inne materiały, na przykład ceramika lub granit, zlewozmywak ze stali szlachetnej jest wciąż najczęściej wybierany. Nic dziwnego, jest bowiem niezwykle wytrzymały, łatwy w utrzymaniu czystości, a przy tym doskonale komponuje się z resztą wyposażenia w kuchni. Podpowiadamy, jak należy o niego dbać, aby cieszyć się jego pięknem przez długie lata.

Materiał wykorzystywany do produkcji zlewozmywaków to różnych gatunków stal szlachetna, o właściwościach nierdzewnych. W zależności od stosowanych domieszek charakteryzuje się różnorodnym wyglądem i właściwościami.

- Używana do produkcji naszych zlewozmywaków stal zawiera 18% chromu i 10% niklu - mówi Katarzyna Dietrich z firmy Deante, producenta wyposażenia łazienek i kuchni - Dzięki temu uzyskany materiał jest odporny na reakcje chemiczne, bardziej elastyczny i na długo zachowuje swoją piękną barwę.

Co w praktyce uzyskujemy dzięki takiemu połączeniu? Powierzchnię, którą możemy czyścić za pomocą większości detergentów, prostą w utrzymaniu czystości i niezwykle higieniczną. Dodatkowo stal jest wyjątkowo odporna na wysoką (nawet do 550°C) i niską temperaturę oraz jej gwałtowne zmiany. Większość zlewozmywaków dostępnych jest w jednym z dwóch rodzajów wykończeń: gładkim i jednorodnym - satynowym lub przypominającym strukturę lnu - dekorze. Oba rozwiązania mają te same parametry techniczne, więc najważniejszy jest aspekt estetyczny. Co ważne, dekor dzięki swojej niejednorodnej powierzchni jest bardziej odporny na zarysowania.

Choć stal jest bardzo wytrzymała i wdzięczna w pielęgnacji, jak każdy materiał posiada swoje słabe strony. Przede wszystkim przy nieuważnym traktowaniu łatwo może dojść do porysowania jej powierzchni. Dotyczy to zwłaszcza gładkiego, satynowego wykończenia. Dlatego w codziennym użytkowaniu zwróćmy uwagę, aby ostrożnie umieszczać naczynia w komorze, nie szorować stali drucianą szczotką, a myjąc noże lub inne ostre przedmioty nie uszkodzić zlewozmywaka. Niektóre modele, głównie te gorszej jakości lub starsze, nie wykazują wystarczającej odporności na działanie substancji chemicznych. Przy stosowaniu środków dezynfekujących zalecana jest więc ostrożność, a najlepiej używanie rozcieńczonych detergentów. Uważajmy także na działanie obecnych w naszym gospodarstwie domowym płynów zawierających substancje aktywne. Długotrwały kontakt stali z kawą, herbatą, czerwonym winem czy sokiem owocowym może spowodować powstanie zacieków. Dlatego najlepszą metodą na długowieczność zlewozmywaka jest pozostawianie go czystym i suchym za każdym razem, kiedy przestajemy z niego korzystać.

A jak sprawić, aby po kilku latach użytkowania nasz zlewozmywak nadal błyszczał jak nowy? Przy intensywnych zabrudzeniach najlepiej sprawdzą się specjalne preparaty przeznaczone do czyszczenia stali nierdzewnej. Tego typu środki poradzą sobie nawet z zaciekami od herbaty, kawy i osadu wapiennego. W codziennym czyszczeniu zlewozmywaka możemy stosować roztwór z cytryny, sody oczyszczonej lub mieszkanki wody z octem w stosunku 1:1.

Oceń artykuł
3,83 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: o-GOK (Głos Wielkopolski)

Polecamy Ci również

Zobacz także