Zamrażarka domowa - czy warto ją posiadać?

0
Zamrażarka
Mrożenie to jeden z najlepszych sposobów na przechowywanie żywności.

Zamrażarka to urządzenie, które kiedyś było częściej widziane w naszych kuchniach niż w obecnych czasach. Dzisiaj raczej jest pomijana przy aranżacji przestrzeni kuchennej. Dlaczego?

To urządzenie kojarzy się z dużymi gabarytami i rzadkim jego wykorzystaniem. Warto jednak przemyśleć kwestię zamrażarki w domu, ma ona jednak wiele plusów i może być przydatna przez cały rok. Mrożenie to jeden z najlepszych sposobów na przechowywanie żywności. Pozwala na dłużej zachować świeżość produktów, bez pozbawiania ich wartości odżywczych i konieczności poddawania obróbce z wykorzystaniem konserwantów, takich jak cukier czy sól. Przyda się także dla tych gospodyń, które nie lubią codziennie przygotowywać posiłków oraz przy małych dzieciach i niemowlakach. Dlatego warto się zastanowić nad zamrażarką w domu, obecnie na rynku dostaniemy modele niewielkich rozmiarów, które zmieszczą się pod blatem kuchennym. Jeżeli jednak nie chcemy w kuchni mieć dodatkowego sprzętu, zamrażarkę można ustawić w garażu, piwnicy lub korytarzu.

Podpowiadamy: Jak kupować i przechowywać żywność w lodówce, żeby była świeża

Jaką zamrażarkę wybrać?

To jaki model zamrażarki wybierzemy zależy od miejsca w kuchni i przede wszystkim od oceny ilości produktów jakie będziemy mrozic. Nowoczesne zamrażarki zmieszczą się zarówno w miejscu szafki kuchennej lub we wnęce.
Porada: Najlepiej wybrać model, który ma możliwość otwierania drzwiczek z jednej jak i z drugiej strony.
Zamrażarki kompaktowe zawierają przeważnie trzy duże pojemniki, w których ulokujemy więcej produktów, niż w standardowych chłodziarko-zamrażarkach.

To Cię zainteresuje: Energooszczędne urządzenia domowe

Zamrażarka szufladowa czy skrzyniowa?

Szczęśliwi posiadacze domów lub dużych kuchni mają możliwość wyboru spośród dwóch typów urządzeń – zamrażarek skrzyniowych oraz szufladowych, które zazwyczaj występują w wersjach wolnostojących. Zamrażarki skrzyniowe sprawdzą się w domach, gdzie się mrozi duże porcje produktów (pojemność tych urządzeń to ponad 400l). Zamrażarka szufladowa jest dedykowana dla osób, które mrożą jedzenie już poporcjowane i psegregowane.

Zobacz: Kolorowy sprzęt AGD - pastelowe kuchenki

Przydatne funkcje zamrażarek

To na co powinno się zwrócić uwagę kupując zamrażarkę to:

  • klasa klimatyczna (najwyższa to T, oznacza ona że sprzęt może pracować w temperaturach od +43ºC i w takich też warunkach utrzyma temperaturę w wewnątrz urządzenia, aż do -24ºC.),
  • wysoka klasa efektywności energetycznej,
  • wyświetlacz z elektronicznym sterowaniem temperatury,
  • elektroniczny mechanizm kontroli temperatury wnętrza,
  • tryb szybkiego zamrażania,
  • przezroczyste szuflady,
  • system No Frost.

Zamrażarka domowa - czy warto mieć ją w domu?

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Źródło: Freggia

Polecamy Ci również

Zobacz także