Zasłony - jaka długość?

1
Zasłony
Długie zasłony i firany w dalszym ciągu są modne i stylowe.

Dyskusja na temat odpowiedniej długości firan i zasłon okiennych toczy się od dawna. Jednak o ile w długości firan trendy ulegają zmianom, o tyle zasada dotycząca długości zasłon wciąż pozostaje niezmienna.

Duża liczba propozycji dekoracji okien może przysporzyć o zawrót głowy. Ile ludzi tyle gustów. Jedni wolą rolety, inni żaluzje, a jeszcze inni są za tradycyjnymi firanami i zasłonami. W sklepach mamy mnóstwo materiałów, z których moga być zrobione zasłony. W tym nam zapewne pomoże sprzedawca, ale co z ich długością? Jaka długość zasłon będzie najlepsza? Podpowiadamy.

Zobacz także: Jak uszyć firanę?

Firany - jaka długość?

Warto zauważyć, że długie do samej podłogi firany wychodzą z mody. Coraz częściej stosuje się tkaniny sięgające jedynie do parapetu okiennego lub do wysokości ¾ okna. Taka długość zasłon jest dopuszczalna jedynie w jednym przypadku. Są to sytuacje, kiedy ściana z oknem jest obstawiona meblami lub wykonano stałą zabudowę wokół okna. We wszystkich innych przypadkach krótkie zasłony wciąż uchodzą za mało eleganckie i nie stwarzające pożądanego efektu wizualnego we wnętrzu.

Zobacz także: Czy firany są nadal modne?

Zasłony - jaka długość?

Odpowiednia długość dla zasłon, to wysokość na jakiej zamontowano karnisz. Wówczas zasłony sięgać będą do samej podłogi. Przerwa, jaką dopuszcza się pomiędzy ich zakończeniem, a płaszczyzną posadzki nie powinna wynosić więcej niż 1 – 2 cm. Właściwe i eleganckie jest także płożenie się tkaniny zasłonowej po podłodze. Aby osiągnąć taki efekt, zasłony powinny być o około 20 – 30 cm dłuższe niż wynosi wysokość na jakiej zamontowano karnisz. Warto wiedzieć, że płożące się po podłodze zasłony szczególnie pasować będą do wnętrz konwencjonalnych, klasycznych oraz urządzonych w stylu pałacowym.

Polecamy: Jak uszyć firankę na okno w mieszkaniu? Zrób to sam

Oceń artykuł
3,88 / 17 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także