Zatrzymaj upał za oknem

Zatrzymaj upał za oknem

Gdy na dworze gorąco i parno, najchętniej szukamy schronienia w zaciszu własnego domu. Aby bez pomocy klimatyzacji cieszyć się przyjemnym chłodem, powinniśmy przewidzieć rozwiązania, które ograniczą ilość promieni słonecznych wpadających przez okna.

Przegrzewanie się pomieszczeń podczas upalnych dni to efekt nieskutecznej izolacji cieplnej budynków oraz niewystarczającej wentylacji. Najwięcej ciepła przedostaje się do naszych mieszkań przez okna. Nawet przesłonięte żaluzjami, firanami lub roletami, pozwalają przenikać energii promieniowania słonecznego do wnętrza naszego mieszkania.

O tym, czy stolarka będzie stanowiła skuteczne zabezpieczenie przed wysoką temperaturą panującą na zewnątrz, możemy zadecydować już na etapie jej zakupu, wybierając odpowiednie rozwiązania techniczne. Jeśli zaś nie planujemy wymiany stolarki w najbliższym czasie, dobrym pomysłem okaże się montaż zewnętrznych rolet, markiz lub okiennic.

Okno w salonieSzklana pułapka

Budując dom lub wymieniając okna na nowe, warto wybierać stolarkę o niskim współczynniku przenikania energii. Stanowi ona dobrą ochronę nie tylko przed utratą ciepła zimą, ale także przed nadmiernym przegrzewaniem się pomieszczeń latem. O wysokiej izolacyjności okien świadczą m.in. parametry wkładów szybowych. Aby skutecznie zatrzymywały ciepło, ich współczynnik Ug powinien wynosić mniej niż 1,0 W/m2K. Dodatkową ochronę przed wysokimi temperaturami stanowią szyby przeciwsłoneczne.

- Chcąc ograniczyć przenikanie promieni słonecznych do naszego domu, powinniśmy wybierać szyby refleksyjne z naniesioną od zewnętrznej strony warstwą srebra - mówi Sławomir Dubiela z firmy MS więcej niż OKNA. - Szkło ze specjalną powłoką metalu szlachetnego działa niczym lustro. Odbijając promienie słoneczne, nie pozwala im wniknąć do wnętrza i ogranicza w ten sposób przegrzewanie się pomieszczeń - tłumaczy ekspert.

Jeśli warstwa refleksyjna jest stosunkowo cienka, zatrzymuje promieniowanie cieplne jednocześnie nie zmniejszając przepuszczalności światła widzialnego. Dlatego pozwala cieszyć się zarówno niższą temperaturą, jak i słońcem w domu. Na rynku dostępne są także szyby absorpcyjne barwione w masie na dowolny kolor. Tego typu szkło posiada zdolność kumulowania ciepła, ale równocześnie zmienia odcień światła wpadającego do pomieszczenia.

Okno w cieniu

Drugim sposobem na ograniczenie nadmiernego nagrzewania się mieszkania przez okna, jest montaż zewnętrznych przesłon. Zawieszone od wewnętrznej strony rolety i żaluzje - nawet te z powłoką refleksyjną - nie są w stanie zapobiec przegrzewaniu się pomieszczeń latem. Promienie słoneczne, które wnikną do mieszkania przez okno, już się z niego nie wydostaną, dlatego jedyną skuteczną ochroną przed wysokimi temperaturami jest zapewnienie cienia od strony zewnętrznej.

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, począwszy od tradycyjnych okiennic i markiz, po nowoczesne rolety zewnętrzne lub żaluzje fasadowe. Ich wybór powinien być uzależniony od architektury budynku oraz preferencji mieszkańców. Okiennice, wybierane głównie ze względu na wyjątkową, rustykalną estetykę, posiadają najmniejszy zakres regulacji dostępu światła. Otwierane ręcznie lub za pomocą korby, skutecznie chronią przed wysokimi temperaturami panującymi za oknem, jednocześnie zaciemniając pomieszczenie. Markizy stosowane są nie tylko dla ochrony przed słońcem tarasów czy balkonów, ale i sąsiadujących z nimi pomieszczeń. Wykonane z tkanin odbijających energię słoneczną, zapewniają cień i stanowią barierę dla promieniowania UV.

Z kolei rolety zewnętrzne nie tylko ograniczają ilość światła słonecznego wpadającego do mieszkania, ale także nie pozawalają przedostać się wysokiej temperaturze. Przestrzeń pomiędzy roletą a oknem stanowi bowiem dodatkową warstwę izolacyjną, która zapobiega wnikaniu ciepła. Pod względem uniwersalności i wygody użytkowania rolety zewnętrzne należą do najbardziej praktycznych przesłon okiennych. Pozwalają dowolnie regulować stopień zaciemnienia pomieszczenia, są proste w utrzymaniu czystości oraz izolują mieszkanie od hałasu. Nie należy zapominać, że pełnią także bardzo istotną rolę w zakresie ochrony przed włamaniem.

Najprostsze modele regulowane są ręcznie, jednak coraz bardziej popularne stają się rolety sterowane za pomocą umieszczonego przy ścianie panelu lub pilota. Tego typu rozwiązanie umożliwia zasłonięcie wszystkich rolet w domu jednym przyciskiem, a także zaprogramowanie ich, aby otwierały się samoczynnie o określonej godzinie. Podobnie sterowane mogą być żaluzje fasadowe. Składająca się z poziomych, aluminiowych lameli przesłona umożliwia dowolną regulację ilość wpadającego do pomieszczenia światła.

Oceń artykuł
4,44 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: inplusPR

Polecamy Ci również

Zobacz także