Zdjęcia w stylu retro - ozdoba ścian

Zdjęcia w stylu retro - ozdoba ścian

Dlaczego w dobie aparatów cyfrowych wracają do łask stare metody fotografowania oraz wywoływania zdjęć?

Dawniej robiono zdjęcia w czerni i bieli, ponieważ nie istniały inne możliwości. Dziś wciąż zdarzają się pasjonaci, którzy wybierają stare, bardziej skomplikowane metody fotografowania, a zwłaszcza wywoływania zdjęć. Może dzieje się tak z powodu poszukiwań duszy fotografii, a może to po prostu po raz kolejny powracająca moda retro?

- To pewien styl, sposób patrzenia na świat - mówi Grzegorz Czech z internetowej DCN Gallery. - Tamte epoki miały swój niepowtarzalny szyk, przedmioty retro kojarzą się nie tylko z klasą, ale także i z pewną elitarnością.

Styl retro lubi ramki!Tę filozofię starał się wytłumaczyć Woody Allen w filmie "O północy w Paryżu". Zawsze ta poprzednia epoka wydaje nam się lepsza od czasów, w których żyjemy, jest "belle epoque", za którą tęsknimy...

W sztuce (również urządzania wnętrz) wzajemne przenikanie się dawnych i nowych trendów designerskich to proces ponadczasowy i absolutnie powszechny. Dlatego forma współcześnie produkowanych przedmiotów do wyposażenia i aranżacji wnętrz, przywołuje na myśl m.in. design lat trzydziestych, sześćdziesiątych czy siedemdziesiątych XX wieku, tych właśnie pięknych epok.

- Często do naszych uszu dobiegają dźwięki telefonów komórkowych, które brzmią jak charakterystyczny dzwonek - sygnał aparatu telefonicznego sprzed kilkudziesięciu lat - dodaje Grzegorz Czech. - Jest w tym chyba ukryty zalążek buntu, polegającego na celowym odstąpieniu od założeń, udogodnień, całego tego względnego konformizmu, na którego filarach opiera się nasza współczesność i cały - wciąż jakże modny w sztuce - pop-art. Coraz więcej galerii oferuje taki właśnie "powrót do przeszłości" w klimatach retro właśnie. Łączy się to z minimalizmem, designerskim stylem, który w ostatnich latach powrócił w chwale i na stałe zadomowił się w architekturze oraz aranżacji wnętrz. Cóż może być doskonalszym wyrazem minimalizmu niż połączenie czerni i bieli? Ostatnio właśnie coraz częściej zauważa się modę na wnętrza, a także przeróżne produkty sztuki użytkowej, podporządkowane tej dwubarwnej tonacji. Klasyczna fotografia wpisuje się w ten nurt znakomicie.

Zdjęcia w stylu retro to jednak coś więcej niż tylko kolejna moda, która minie, by za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat powrócić do łask architektów i artystów. - Czarno-białe zdjęcia posiadają duszę - twierdzi Grzegorz Czech z internetowej DCN Gallery. - Brak kolorów wydobywa atmosferę, dodaje tajemniczości, zwykły obraz zamienia w poezję. Dzięki zdjęciom monochromatycznym można odkryć prawdziwą magię obrazu.

Tym bardziej że współczesne techniki pozwalają zamienić zdjęcie na inne formy plastyczne. Osoby, które lubią efektowne rozwiązania, nierzadko wymagające odwagi, mogą wykorzystać zdjęcia w rozmiarze maxi. - Oryginalna fototapeta, zdobiąca dużą część ściany, czy ciekawa naklejka pokrywająca np. drzwi naprawdę robią klimat i wrażenie - mówi Maciej Białek z firmy Pixers. - Jeżeli dodatkowo ilustracje obrazować będą ważne dla nas chwile, uwiecznione wspomnienia - możemy mieć pewność, że stworzymy aranżację jedyną w swoim rodzaju. Nikt nie będzie mógł powiedzieć, że gdzieś już coś takiego widział. No chyba że był w tym samym miejscu i czasie co autor zdjęcia - śmieje się Białek.

Oceń artykuł
3,56 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Irena Grek (Dziennik Zachodni)

Polecamy Ci również

Zobacz także