Zgrany duet: projektant i producent

Zgrany duet: projektant i producent

Współpraca architektów ze światem biznesu zyskuje na popularności. Przedsiębiorcy są coraz bardziej świadomi znaczenia designu, a dzięki wspólnym działaniom z projektantami lepiej odpowiadają na zapotrzebowanie rynku.

Urządzając biuro, dom lub mieszkanie, chcemy by wnętrze było funkcjonalne, ale też odpowiadało aktualnym trendom i naszym upodobaniom. Coraz więcej osób decyduje się zlecić to zadanie fachowcom i zamówić wykonanie profesjonalnego projektu aranżacji. Tendencję zauważają przedsiębiorcy, którzy chcąc dotrzeć ze swoimi produktami do wymagających klientów nawiązują współpracę z architektami.

Kolekcja Onyks marki Grupa ArmaturaWzajemna wymiana doświadczeń

Rozwój budownictwa i rosnące wymagania właścicieli nieruchomości spowodowały, że coraz więcej osób prywatnych oraz instytucji korzysta z usług architektów wnętrz. Projektanci posiadają odpowiednią wiedzę na temat ergonomii czy doboru materiałów wykończeniowych, mogą więc stworzyć pomieszczenie nie tylko piękne, lecz także maksymalnie funkcjonalne. To także rozwiązanie dla niedoświadczonych lub zapracowanych właścicieli mieszkań, którzy zlecając zadanie fachowcom oszczędzają czas i nerwy związane z ewentualnymi błędami popełnionymi podczas prac wykończeniowych. Dlatego producenci angażują się we współpracę z architektami, gdyż to oni najczęściej decydują o elementach wyposażenia wnętrz. Polega to głównie na wzajemnej wymianie wiedzy i doświadczenia.

Firmy branżowe organizują liczne, dedykowane architektom konferencje, mające na celu przybliżenie oferty proponowanych produktów czy usług. Przekłada się to na swobodę tworzenia, dzięki znajomości towaru i szerokim możliwościom wyboru. Sympozja są dla nich jednocześnie źródłem inspiracji w zakresie urządzenia przestrzeni, aby móc zaproponować swoim klientom konkretne, najbardziej optymalne rozwiązania. Dodatkowo sprawiają, że projektanci potrafią łatwo przenieść posiadaną wiedzę i znajomość rynku na płaszczyznę praktyczną. Proces ten wspomagają przekazane przez przedsiębiorców materiały - rysunki w programie projektowym CAD.

Udostępniane są najczęściej za pośrednictwem portali branżowych lub stronie internetowej producenta (zwykle umieszczone przy konkretnym produkcie w dziale oferta). Architekci korzystający z tych kanałów komunikacji mają możliwość pobrania plików i swobodę użytkowania gotowych aranżacji w swoich projektach. Przynosi to wymierną korzyść przedsiębiorstwom, ponieważ współpracujący z nimi projektanci stają się jednocześnie ambasadorami marki. - Polecenie konkretnego produktu przez fachowca wiąże się z dotarciem do wymagających klientów, a także ze wzrostem rozpoznawalności firmy czy znajomości poszczególnych produktów - zaznacza Aneta Dziedzina, ekspert z Grupy Armatura, producenta armatury sanitarnej.

Odpowiedź na zapotrzebowanie rynku

Innowacje, rozumiane jako wprowadzanie na rynek nowych produktów, usług, czy technologii, są jednym z głównych źródeł osiągania przewagi konkurencyjnej przez przedsiębiorstwa. Dlatego współpracując z architektami przedsiębiorcy wykorzystują ich niezbędny "know-how", między innymi w celu stałego poszerzania oferty. Bliska współpraca z branżą architektoniczną pozwala dopasować gamę produktów do zapotrzebowania rynku. Pomaga też tworzyć i udoskonalać je, by spełniały wszystkie standardy, zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne.

Dzięki temu projektanci mają ogromny wpływ na branżę i nowości produktowe, pojawiające się na rynku oraz dostęp do nich po preferencyjnych cenach. Dlatego zasięgając porady u wykwalifikowanego fachowca, otrzymamy gotowy projekt techniczny wnętrza, precyzyjną dokumentację oraz szczegółową wycenę prac. Pozwoli to uniknąć podstawowych błędów związanych z ergonomią i realizacją zamierzonych koncepcji.

Świeże spojrzenie

Coraz częściej przedsiębiorcy szukają inspiracji do tworzenia nowych produktów u adeptów sztuki designu. Współpraca z ośrodkami nauki jest korzystna dla obu stron. Firmie zapewnia dostęp do młodych talentów, którzy wnoszą świeże spojrzenie, wyznaczają nowe trendy i zwiększają jej innowacyjność. Z kolei studenci mają szansę zaprezentowania swoich pomysłów, rozbudowania portfolio i nawiązania relacji z potencjalnym pracodawcą.

- Zaangażowaliśmy się we współpracę z Wydziałem Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w ramach której studenci przygotowywali projekty baterii łazienkowej i grzejników. Prace zostały opublikowane w materiałach jubileuszowych firmy - wyjaśnia Aneta Dziedzina z grupy Armatura. Dzięki temu studenci mogą przełożyć teorię zdobytą na uczelni wyższej przełożyć na praktykę, uczestnicząc w ciekawych projektach. Jednocześnie dla najlepszych stwarza się możliwość podjęcia stałej współpracy z producentami.

Oceń artykuł
4,20 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: inplusPR

Polecamy Ci również

Zobacz także