Zimowe kwiaty

Zimowe kwiaty

Jednym z najmocniejszych trendów wnętrzarskich nadchodzącego roku jest design inspirowany naturą.

W pokoju dziecka wiosna trwa cały rok!Brązy i zielenie królujące w kolorystyce, drewno zachwycające usłojeniem, sękami i spękaniami, a we wnętrzach - na ścianach, zasłonach, poduszkach - królują kwiaty. Te trendy, jak twierdzą architekci wnętrz, na stałe zadomowią się w naszych wnętrzach. Nie po raz pierwszy. Prowansalskie pejzaże inspirowały francuskich impresjonistów i angielskich romantyków, to również charakterystyczny element zdobnictwa chińskiego i japońskiego. Natura bowiem od zawsze inspirowała pisarzy, malarzy, a współcześnie - fotografów czy designerów. Mimo że co chwilę na rynek wnętrzarski wchodzi nowy trend - ten design zawsze będzie w modzie, dzięki swoim uniwersalnym cechom i możliwości łączenia go z innymi nurtami.

Barwy natury

Kolor pomaga ukształtować klimat wnętrza. Paleta inspirowana naturą zawiera przede wszystkim brązy i zielenie. Barwy te zawsze wyglądają świeżo, kreują klimat harmonii i spokoju. Pozwalają na dowolny dobór mebli i innych akcesoriów wnętrzarskich, gdyż równie dobrze mogą być dopełnieniem delikatnego stylu, jak i doskonałym tłem dla mocniejszych akcentów. Naturalną kolorystykę można wzbogacić o pastelowy wrzos, piaskowe beże lub jasne, cytrusowe akcenty. W zależności od naszego wyboru barwy nadadzą wnętrzu lekkość, rozjaśnią go lub optycznie zmniejszą i przyciemnią przestrzeń, wydobędą niezauważalne wcześniej walory, jak np. kształt lub kontur wnętrza.

Materiały od natury

Design inspirowany naturą to nie tylko charakterystyczna kolorystyka, ale też konkretne materiały, faktura, komponenty. Króluje drewno. Meble z tego tworzywa pięknie komponują się z opisaną wcześniej paletą kolorów, tworząc harmonijne, eleganckie i ponadczasowe wnętrze. Ważne jest, aby drewno miało widoczne usłojenia, zachwycało bogactwem sęków i zapachem. Powinno przypominać naturalny, nieprzerobiony przez człowieka, surowiec.

W taki trend świetnie wpasowują się np. stoły z surowego drewna, wytwarzane ręcznie, z lekko chropowatą, przyjemną w dotyku powierzchnią i rustykalnymi pęknięciami. Taki mebel jest idealnym dopełnieniem wnętrza, które chce czerpać inspiracje z przyrody.

Ponadczasowe motywy

Design inspirowany naturą tworzy we wnętrzach atmosferę spokoju, harmonii i relaksu, którego często brakuje nam na co dzień. Motywy kwiatowe są głównym wyznacznikiem bardzo charakterystycznych i rozpoznawalnych na pierwszy rzut oka stylów angielskiego, prowansalskiego i toskańskiego, charakterystyczna chryzantema to najbardziej znany motyw chiński, a kwiat wiśni - japoński. Jednak z kwiatami należy postępować ostrożnie. Mogą nas w pierwszej chwili oczarować, ale obcowanie z nimi przez dłuższy czas może zmęczyć.

Oceń artykuł
4,20 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także