Zimowe malowanie

0
Zimowe malowanie

Powszechnie uważa się, że prac malarskich nie należy przeprowadzać zimą. Nieprawda! Nie czekając na wiosnę można zacząć remont.

Nie zawsze ściany wymagają gruntownego malowania. Czasami wystarczy wymyć ściany i ozdobić je modnym kwiatowym wzoremPodstawowym problemem jest teraz niska temperatura. Jeśli prace malarskie mają charakter remontowy, możemy zdać się na istniejące ogrzewanie. Kiedy jednak prowadzimy je w niewykończonym, surowym, ale zamkniętym budynku - trzeba pamiętać, że podłoże musi mieć temperaturę co najmniej 5 st. C, dlatego musimy zadbać o dodatkowe wsparcie np. w postaci piecyka elektrycznego. Drugim problemem jest wilgotność podłoża oraz powietrza w pomieszczeniu - wartość pierwszej nie powinna być większa niż 3-6 proc. a drugiej niż 80 proc., przy tym nie może spaść poniżej 40 proc. (mogą się wówczas pojawić problemy z rozlewnością farby). Trzeba również pamiętać, że niższe temperatury oraz wyższa wilgotność spowalniają proces schnięcia.

Już przy wyborze farb trzeba wiedzieć, co i jak będziemy malowali. Ważna jest przede wszystkim pierwsza. podkładowa warstwa farby, którą dobieramy w zależności od rodzaju podłoża. W przypadku nowych i mocno pylących podłoży mineralnych (zalicza się do tej grupy m.in. gładzie gipsowe, tynkowe, połączenia płyt gips-karton, itp.) nie należy używać do tego celu rozcieńczonych farb nawierzchniowych). Najlepiej sięgnąć po specjalistyczne farby gruntujące. Stosuje się je w postaci gotowej lub rozcieńczone wodą. Natomiast w przypadku podłoży uprzednio malowanych (zwłaszcza pokrytych intensywnymi kolorami) lub ścianek wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych - należy zastosować farby podkładowe, które skutecznie zamaskują poprzednie warstwy oraz wyrównają chłonność powierzchni (np. podkład uniwersalny) - mówi Piotr Nowacki, doradca ds. systemów ociepleń i elewacji Akademii Technik Malarskich. Jeśli planujemy malowanie ścian, zaczynamy od przyjrzenia się ich powierzchni. Gdy zauważymy uszkodzenia lub pęknięcia, powinniśmy je koniecznie naprawić i uzupełnić ubytki. Jeśli jednak powierzchnia nie wymaga naprawy, możemy przystąpić do gruntowania, które wzmocni podłoże wyrówna chłonność oraz zwiększy przyczepność.

Następnym etapem powinno być nałożenie farb nawierzchniowych - zanim do niego przystąpimy sprawdźmy, czy grunt lub podkład zdążyły już wyschnąć. Zimą czas schnięcia może się okazać dłuższy - producenci określają go dla standardowej temperatury 23 st. C. Powinniśmy mieć to na uwadze także przy nakładaniu dwóch warstw farby dekoracyjnej, co jest najczęściej polecaną praktyką malarską. Czas schnięcia pierwszej powłoki może ulec wydłużeniu, dlatego stale musimy pamiętać o odpowiedniej wentylacji oraz temperaturze.

A co zrobić, gdy na malowanej ścianie są zabrudzenia, których nie udało się nam zmyć, np. tłuste plamy po oleju? Zanim zamalujemy ten fragment powierzchni ściany - powinniśmy nanieść farbę izolującą, która zamaskuje i "odetnie" plamy. Dzięki temu nie musimy obawiać się przebicia tłustych śladów na nowej powierzchni.

Jak wybierać trwałe farby Jak je rozpoznać w sklepie? - Farby emulsyjne wedle normy PN-EN 13300 dzielimy na pięć klas od 1 do 5. Farby klasy 1 oraz 2 tworzą najtrwalsze powłoki (są to zazwyczaj tzw. farby lateksowe), które możemy myć, gdy ulegną zabrudzeniu. W tym celu warto użyć wilgotnej ściereczki i letniej wody z odrobiną detergentu np. szarego mydła. Jeśli producent zamieszcza informację, że farba jest odporna na szorowanie, możemy sięgnąć również po szczotkę.

Oceń artykuł
3,33 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Irena Grek (Dziennik Bałtycki)

Polecamy Ci również

Zobacz także