Zlewozmywak i bateria to nierozłączna para. Zobacz, jakie...

Zlewozmywak i bateria to nierozłączna para. Zobacz, jakie...

Niby nic trudnego, ot, kupić baterię. Jednak gdy chcemy, by tworzyła ona zgraną całość ze zlewem, tak samo ważne jak jej wygląd okażą się jej parametry.

Odcienie baterii powinniśmy wybrać w zależności od rodzaju wykończenia zlewuWarto więc zakupów tych dokonywać razem, przymierzając zlew i baterię do siebie, albo zaufać sprzedawcy, który zapyta o głębokość zlewu, jego odcień, kolor elementów uzupełniających czy głębokość komór zlewu.

- Do dyspozycji mamy standardowe baterie ścienne, które poza designem nie różnią się między sobą zasadniczo parametrami - wyjaśnia Tomasz Kowalczyk, ekspert z firmy Kuchinox. - Druga kategoria to baterie stojące, czyli montowane na zlewie. Te z kolei mogą być bardzo różne. Tradycyjne są baterie z prostymi wylewkami, które nachylają się nad zlewem pod kątem 45 stopni i dlatego uważane są za dość niskie. Drugi typ to baterie z wylewką w kształcie litery "u", trzecie mają kształt litery "f". Każda z nich będzie lepiej pasować do innej głębokości zlewu - dodaje.

Czytaj także: Zlew i bateria kuchenna - dobrana para. Dobierz baterię do zlewozmywaka

Dlatego zawsze warto zapytać sprzedawcę o głębokość komory zlewu? Niewiele osób przy wyborze baterii bierze pod uwagę te parametry. Potrafi to skutkować na przykład tym, że w zlewie nie można umyć wysokiego garnka, bo nie mieści się pod wylewką baterii.

- Jeśli jest płytka (czyli ma od 12 do 16 cm), warto do zlewu dobrać baterie uważane za najwyższe w swojej klasie, czyli z wylewką w kształcie "f" lub - choć te pochylają się niżej nad zlewem - z wylewką "u". W przypadku gdy nie montujemy baterii w zlewie, a na ścianie podobny problem nie wystąpi - mówi ekspert Kuchinox.

Do zlewów o głębokości komory powyżej 16 cm możemy dobrać baterię z niższą wylewką, na przykład "u", a w przypadku tych najgłębszych, około 20-centymetrowych - baterię standardową bez wysokiego korpusu.

Czytaj także: Baterie Rumba: taneczna nowość Laveo, czyli połączenie ciekawgo kształtu i estetyki wykończenia

Kolejną ważną kwestią podczas wybierania baterii jest materiał, z jakiego będzie ona wykonana. Zwykło się uważać, że do zlewozmywaka z granitu najlepiej pasują baterie granitowe. Jest to prawda. Warto pamiętać, że wiele baterii granitowych produkowanych jest techniką proszkową, czyli są malowane na wzór granitu, nie zaś wykonane z barwionego minerału. Odcienie uzyskiwane w tej technice mogą być zatem diametralnie inne od standardowego odcienia granitu. Warto więc poprosić sprzedawcę o rozpakowanie baterii i przymierzyć ją do zlewu, sprawdzając, czy odcień się pokrywa albo jest chociaż zbliżony.

Przy bateriach w kolorze srebrnym trzeba zwrócić uwagę na ich odcienie. Baterie srebrne mają zazwyczaj dwa rodzaje wykończenia - chromowane i tak zwany inox. Podczas kiedy chrom jest wykończeniem w kolorze błyszczącego nowego srebra, inox to wytarte, oszlifowane srebro, stwarzające wrażenie starszego. W zależności od rodzaju wykończenia zlewu (zaślepki chromowane lub inoxowe), dobieramy odpowiedni odcień baterii. Bezwzględnie nie należy jednak stosować baterii w odcieniach złota czy patyny do zlewów stalowych albo granitowych z elementami srebrnymi.

Oceń artykuł
3,83 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agata Markowicz (Echo Miasta)

Polecamy Ci również

Zobacz także