Zmajstruj coś z Praktikerem! Narzędzia niezbędne do prac...

Zmajstruj coś z Praktikerem! Narzędzia niezbędne do prac...

Jesienne wieczory i weekendy to czas, który możemy śmiało wykorzystać na drobne naprawy i remonty, a także na porządki w warsztacie.

PraktikerWolne chwile spędzane w domowym zaciszu można poświęcić na zrobienie półki na książki, wydzielenie garderoby w sypialni, zawieszenie obrazów na ścianie, naprawienie zepsutych mebli czy renowację zniszczonej szafy. Oprócz czasu jedyne, czego potrzebujemy to dobre elektronarzędzia.

W sieci sklepów Praktiker znajdziesz szeroki wybór narzędzi niezbędnych do większych i mniejszych prac remontowych, skonstruowanych zarówno z myślą o profesjonalistach oraz tych, którzy majsterkowaniem zajmują się hobbystycznie. Cechą wspólną produktów dostępnych w Praktikerze jest dobra jakość i przystępna cena.

Czytaj także: Oto kuchnia jak nowa - sposób na ekonomiczny i szybki remont

Zarówno praktyczność, jak i jakość to podstawowe warunki, jakie powinno spełniać dobre elektronarzędzie. Dlatego rozglądając się po sklepowych półkach należy zwrócić uwagę na szereg rzeczy m. in.: na odpowiednie parametry pracy, wygodny uchwyt, ilość końcówek roboczych, czy też na samą markę. Przede wszystkim należy przemyśleć, do jakiego zakresu prac dane narzędzie będzie nam potrzebne. Jeśli sięgasz po skrzynkę narzędziową jedynie w nagłych wypadkach, to nie warto kupować narzędzi wyprodukowanych z myślą o profesjonalistach, ani tych wyposażonych w rozbudowane opcje, z których prawdopodobnie nigdy nie skorzystasz. Warto zainwestować w podstawowe urządzenia takie jak: wiertarka, wiertarkowkrętarka, wyrzynarka czy szlifierka - mówi Krzysztof Włodarczak, ekspert firmy Praktiker.

Nadaj rzeczom ostateczny szlif

Przygodę z majsterkowaniem można zacząć od renowacji zniszczonych mebli i podłóg. Stare, drewniane parkiety, a także zabytkowe meble mają w sobie wiele uroku, dlatego warto przywrócić im dawny blask. Drobne uszkodzenia można naprawić niewielkim nakładem pracy, a odnowienie np. parkietu nie jest skomplikowane, można śmiało podjąć się tego samodzielnie, wystarczą tylko odpowiednio dobrane narzędzia. Do szlifowania drewnianych i metalowych powierzchni, zarówno płaskich jak i o niestandardowych kształtach, przyda się szlifierka oscylacyjna, z możliwością doboru odpowiedniej do obrabianego kształtu stopy szlifującej (np. szlifierka wielofunkcyjna Skill z marketu Praktiker). Oczywiście do szlifowania drewnianego krzesła czy komódki - możemy posłużyć się jedynie papierem ściernym, jednakże wykorzystanie elektronarzędzia przyspieszy, a często nawet ułatwi proces renowacji. Czytaj także: Samodzielne lakierowanie podłóg drewnianych

Szlifowanie ma na celu wyrównanie, wygładzenie i oczyszczenie powierzchni. Przy użyciu szlifierki kątowej, która kojarzy się raczej z cięciem i obróbką metalu można również wyszlifować cały stół, krzesła, szafki. Trzeba tylko zastosować odpowiednie przystawki umożliwiające obróbkę elementów drewnianych. Lakier, wszelkie rysy i nierówności usuwa się oczywiście papierem o największej ziarnistości, ostatni szlif wykonujemy papierem o najmniejszej ziarnistości. Co ważne, całą powierzchnię szlifuje się równomiernie, starając się nie zatrzymywać się w jednym miejscu zbyt długo, gdyż grozi to powstaniem nieestetycznych zagłębień i nierówności. Tak przygotowanym meblom, nadajmy całkiem odmienny i nowy wygląd przez nałożenie farby czy lakierobejcy w wymarzonym kolorze - mówi Krzysztof Włodarczak, ekspert firmy Praktiker.

Zrób to sam

Samodzielne majsterkowanie ma wiele zalet, można je traktować jako pasję, hobby, szansę rozwijania manualnych i praktycznych umiejętności. Co więcej, wykonanie prac remontowo - naprawczych własnymi siłami gwarantuje pełną realizację własnych pomysłów. Wiele rzeczy można wykonać samodzielnie, a jesienne popołudnia to dobry czas na przygotowanie np. nowej półki na książki. Do jej zrobienia potrzebujesz jedynie szlifierki, wyrzynarki i wiertarkowkrętarki lub wiertarki udarowej. Wszystkie wymienione narzędzia przydadzą się w przyszłości również do innych zadań. Jesienią pomogą skonstruować karmik dla ptaków, zreperować zawiasy w kuchennych szafkach, zawiesić obrazy na ścianie, zamontować karnisz, kontakty, rolety itd. Czytaj także: W jaki sposób sfinansować remont?

Wyrzynarką można ciąć prawie wszystkie materiały budowlane wykorzystując do tego odpowiednio dobrany brzeszczot. W czasie cięcia płoza wyrzynarki powinna być równomiernie dociśnięta do krojonego materiału. Nie można dopuścić, by w trakcie pracy wpadła w turbulencje. Zatem podstawą precyzyjnego cięcia jest zastosowanie odpowiedniego brzeszczotu do wyrzynarki, który należy dobrać do grubości, twardości oraz rodzaju ciętego materiału - mówi Krzysztof Włodarczak ekspert firmy Praktiker.

Podstawowym elektronarzędziem w gospodarstwie domowym powinna być wiertarka udarowa. Bez tego urządzenia nie poradzimy sobie, gdy trzeba będzie zawiesić nowe lustro, szafki w kuchni czy naprawić ogrodzenie. Oprócz wiercenia w drewnie, metalu, betonie - dzięki dodatkowemu wyposażeniu - wiertarkę możemy użyć do mieszania farb i zapraw, szlifowania, polerowania, a nawet doraźnego dokręcania śrub i wkrętów.

Coraz popularniejszą grupą elektronarzędzi znajdujących miejsce w podręcznych zestawach narzędzi są wiertarkowkrętarki akumulatorowe, który nie wymagają podłączania kablem do sieci elektrycznej, co pozwala szybko i bez dodatkowego nakłady pracy wykonać zamierzoną pracę. Wiertarkowkrętarki przede wszystkim wykorzystujemy do wkręcania śrub i wkrętów, ale dzięki dostępnej funkcji wyłączenia sprzęgła możemy również wiercić w miękkich materiałach takich jak np: drewno, płyta karton-gips itp.

Czytaj także: Bądź mądry przed szkodą, gdy wynajmujesz fachowca

Bardzo ważne jest, aby pamiętać, iż elektronarzędzie jest bezużyteczne bez właściwie dobranego osprzętu. Dlatego w sklepach Praktiker, oprócz samych urządzeń, znajdziesz również szeroki wybór osprzętu roboczego, do nabycia pojedynczo lub w praktycznych zestawach - mówi Krzysztof Włodarczak ekspert firmy Praktiker. W idealnym porządku

Idealny warsztat to taki, w którym każda rzecz ma swoje miejsce. W okiełznaniu dziesiątek wierteł i śrubokrętów pomogą skrzynki narzędziowe. Z kolei organizer ścienny sprawi, że najczęściej potrzebne przedmioty będą zawsze pod ręką, a na półkach solidnych regałów, które kupimy w marketach Praktiker, znajdzie się miejsce na wszelkie elektronarzędzia.

Pełne kieszenie roboty

Znoszone szorty czy dżinsy mogą uzyskać nowe życie jako... użyteczne kieszenie na drobne narzędzia!

Wybierz dwie pary solidnych dżinsów. Obetnij nogawki uważając, żeby nie uciąć kieszeni. Następnie podszyj postrzępione nogawki. Znajdź odpowiednie miejsce w warsztacie i po prostu przybij je do ściany. W kieszeniach zmieszczą się najróżniejsze drobne narzędzia, w szlufki można włożyć nożyczki, pilnik czy pędzelki. Dzięki spodenkom nie musisz już kupować kieszeni na narzędzia. Te od dżinsów są zwykle mocne, więc doskonale nadają się do trzymania nawet obcęgów i śrubokrętów. Czytaj także: Podczas remontu uważaj, żey nie zaburzyć wentylacji w domu

Sprytna półka

Jeśli wpadł ci w ręce ładny, gładki kawałek deski, nie wyrzucaj go! Z jednej strony deski zamocuj metalowe uchwyty pasujące na pilnik, piłkę ręczną, poziomicę, młotek, oraz kilka haczyków. Po bokach deseczki przykręć kołki dystansowe. I masz gotowy praktyczny organizer na narzędzia.

Oceń artykuł
4,00 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Praktiker

Polecamy Ci również

Zobacz także