Żółty kolor na ścianie w domu czy mieszkaniu?

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Dobrze dobrany odcień żółtego może sprawić, że wnętrze będzie nam dodawało energii, źle dobrany może drażnić.
Dobrze dobrany odcień żółtego może sprawić, że wnętrze będzie nam dodawało energii, źle dobrany może drażnić. Pexels Pixabay.com
Żółty kolor na ścianie w mieszkaniu? A czemu nie, przecież należy do barw ciepłych, przyjaznych i radosnych, doskonale rozjaśnia pomieszczenia, dlatego przydatny jest we wnętrzach z niewielkim dostępem światła.

Kolor żółty jest dość mocny i trzeba umiejętnie go stosować podczas aranżacji wnętrz. Jeśli boimy się z nim przesadzić, powinniśmy użyć go tylko w akcentach czy dodatkach, lub użyć odcieni pastelowych w połączeniu z bielą. Żywy odcień stanowi zastrzyk radości i energii, musimy jednak wiedzieć, że dobór koloru zależy od sąsiedztwa, dzięki niemu może zyskać bądź stracić na urodzie.

Jeśli zdecydujemy się już na ten kolor, musimy wybrać odcień. Nie jest to takie proste, wszystko zależy od rodzaju pomieszczenia, padania światła; trzeba zdecydować, czy chcemy wykorzystać odcień ciepły jak żółtko jajka czy zimny jak skórka cytryny... Kolory ścian w tym wydaniu mogą pobudzać do działania albo działać odprężająco.

W sypialni odradzamy użycie jaskrawego odcienia, ponieważ może pobudzać nasze emocje w niewłaściwy sposób. Wykorzystajmy do tego pomieszczenie raczej stonowane żółcie, które będą wprowadzały nas w radosną atmosferę tuż po otwarciu oczu.

Jeżeli się boimy żółtego, zastosujmy go jako dodatek we wnętrzu.
Jeżeli się boimy żółtego, zastosujmy go jako dodatek we wnętrzu. Danielle MacInnes Unsplash.com

Kolor żółty we wnętrzu

Możemy użyć go np. jako tło dla obrazów na dużej powierzchni np. w salonie. Jaskrawe żółcie idealnie sprawdzają się w jadalni i kuchni, ponieważ według naukowców wspomagają trawienie, pobudzają nasz apetyt, ale też równoważą chłód stalowych sprzętów AGD.

Żółty pasuje również do pomieszczeń, które mają stymulować nas do wzmożonej aktywności np. siłownia czy pokój gimnastyczny. To barwa, która pobudza pracę mózgu, poprawia myślenie i pamięć. Jest to kolor nauki, intelektu i optymizmu, dlatego poleca się go do pokoju do pracy czy dla dzieci.

W łazience delikatny, pastelowy żółty będzie doskonale współgrał z bielą armatury, stwarzając nastrój relaksu i komfortu. Łazienka utrzymana w żółtym kolorze o pomarańczowym odcieniu jest ciepła i wesoła. W dodatku niezależnie od panującej pogody wygląda zawsze tak, jakby zalewało ją słońce.

Niestety, żółty może też przytłaczać, jeśli z nim przesadzimy, dlatego powinniśmy połączyć go z białą podłogą i płytką dekoracyjną na przeciwległej ścianie. Ciepła, jasna, żółta ściana nadaje pomieszczeniu przejrzysty, delikatnie złotawy odcień, który stwarza poczucie ciepła i przestronności nawet w małej łazience.

Żółty doskonale współgra też z innymi kolorami. Kontrastowe zestawienie uzyskać możemy, łącząc go z intensywnymi czerwieniami, błękitami i zieleniami. Połączenie z turkusem jest bardzo efektowne, ale może być męczące. Łagodniejsze efekty daje współdziałanie żółtego koloru z szarością, jasnymi brązami, seledynem czy lawendą. Zestawiając kolory, zawsze warto zrobić próby na kawałku płyty gipsowo-kartonowej. Można z nią wędrować po pomieszczeniu i przymierzać do różnych elementów, a nawet pojechać do sklepu i sprawdzić, czy wybrana przez nas sofa będzie pasowała kolorystycznie.

Żółty to kolor, który dobrze się czuje z innymi barwami.
Żółty to kolor, który dobrze się czuje z innymi barwami. Michał Grosicki Unsplash.com

 

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl