Zrób to sam – dekoracyjna i praktyczna wisząca półka na zioła

2
Wisząca półka na zioła
Półka na zioła to piękna i pachnąca dekoracja kuchni. Dzięki niej zawsze będziemy mieli świeże zioła z zasięgu ręki, a nasze potrawy nabiorą bogatszego smaku.

Świeże zioła w kuchni są niezastąpione i z powodzeniem możemy uprawiać je sami. Podpowiadamy, jak przygotować miejsce na uprawę ziół, które sprawdzi się nawet w niewielkiej kuchni.

Świeże zioła są niezastąpionym dodatkiem do wielu potraw, pięknie aromatyzują powietrze i wyglądają bardzo atrakcyjnie. W dodatku wiele z nich jest bardzo łatwa w uprawie – wystarczy zapewnić im światło i podlewać.

Zobacz zdjęcia

Robimy wiszącą półkę na zioła

Do wykonania wiszącej półki przydadzą się podstawowe narzędzia - szczególnie wygodne w użyciu będą narzędzia akumulatorowe.

Bosch
Półka na zioła - krok 1

Po przycięciu deski na odpowiednią długość, cyrklem zaznaczamy otwory na doniczki.

Bosch
Półka na zioła - krok 2

Wiercimy otwory na linki (a także wiercimy otwory przy krawędziach każdego z zaznaczonych okręgów).

Bosch
Półka na zioła - krok 3 a

Wycinamy otwory na doniczki.

Bosch
Półka na zioła - krok 3 b

Szlifujemy krawędzie otworów.

Bosch
Półka na zioła - krok 4

Przewlekamy linkę przez otwory w desce i mocujemy ją zaciskami.

Bosch
Gotowa półka na zioła

Półkę wieszamy mocując kołki w suficie. Warto ją powiesić blisko okna, żeby rośliny miały dobry dostęp do światła.

Bosch
Zioła na wiszącej półce

Warto, żeby doniczki miały dziurki, którymi może odpłynąć nadmiar wody. Takie doniczki możemy umieścić w dekoracyjnych osłonkach.

Bosch
Dekoracyjna i praktyczna półka na zioła

Półka na zioła to piękna i pachnąca dekoracja kuchni.

Bosch

Argumentów za uprawą ziół w domu jest wiele, ale jako pewna trudność pojawia się czasem brak miejsca na doniczki. Ale i na to jest sposób. Pokażemy Wam, jak zrobić praktyczną półkę na zioła (lub inne rośliny) – ponieważ jest ona wisząca, nie zabierze Wam miejsca w kuchni.

Poznaj też: Podstawowe zasady uprawy ziół w domu

Wybieramy zioła do kuchni

Sadzonki ziół najlepiej kupować w sklepach ogrodniczych lub na bazarkach – te z supermarketów często są „jednorazowe” (krótko wyglądają bardzo ładnie, ale nie są obliczone na dłuższy okres wzrastania). Do łatwiejszych w uprawie ziół należą: melisa, rozmaryn, kolendra, mięta, rzeżucha, estragon. Jeśli nasza kuchnia jest słoneczna, to spokojnie możemy posadzić też tymianek, bazylię, majeranek czy oregano.

Pamiętajmy, żeby kupione zioła przesadzić do doniczek i dać im świeżą ziemię. Na dno doniczki wysypmy warstwę żwiru lub keramzytu, który zapewni drenaż (chodzi o to, żeby korzenie roślin nie tkwiły w wodzie, bo zgniją), doniczki powinny też mieć dziurki w dnie. Zwykle doniczki stawiamy na podstawkach, ale w przypadku wiszącej półki lepiej sprawdzą się dekoracyjne osłonki, w które wstawimy doniczki.

Zastanówmy się nad umiejscowieniem półki – najlepsze będzie miejsce jak najbliżej okna, żeby rośliny miały dobry dostęp do światła.

Podpowiadamy też: Jak zrobić uroczą skrzynkę na kwiaty w stylu shabby chic

Robimy wiszącą półkę na zioła

Zrobienie wiszącej półki nie jest skomplikowane – jej wykonanie nie powinno zająć nie więcej niż ok. dwóch godzin. Do pracy będziemy potrzebować kilku narzędzi, no i materiały, takie jak:

 • 1 drewniana deska
 • 4 linki stalowe do zawieszenia zielnika (długość wedle uznania)
 • 8 zacisków dopasowanych do linki stalowej
 • 4 kołki rozporowe z haczykami (dobrane do materiału, z jakiego wykonany jest sufit)
 • 6 doniczek na zioła (średnica górnej krawędzi ok. 12 cm)
 • cyrkiel

Potrzebne narzędzia

 • wyrzynarka z brzeszczotem do drewna
 • wiertarko-wkrętarka
  (dobrze sprawdzą się narzędzia akumulatorowe)
 • wiertła: do drewna (2,5 mm i 18 mm) i do wywiercenia otworów w suficie (dobrane do materiału, z jakiego wykonany jest sufit)
 • przyda się również szlifierka uniwersalna

Półka na zioła - krok 1

Przycinamy deskę na odpowiednią długość - nasza ma długość 1 m i pomieści 6 doniczek. Cyrklem zaznaczamy otwory na doniczki – pamiętajmy, że ich średnica musi być o ok. 1 cm mniejsza niż średnica doniczki górnej krawędzi doniczki (jeśli doniczki będą umieszczone w osłonkach, pod uwagę bierzemy oczywiście zewnętrzną średnicę osłonki).

Dowiedz się też: Jak zbierać i przechowywać zioła

Półka na zioła - krok 2

Wiercimy otwory do przeciągnięcia linek, na których zawiśnie półka – powinny być 4, w pobliżu naroży deski (ale 2-3 cm od jej krawędzi). Do tego używamy wiertła do drewna (w naszym przykładzie jest to wiertło 2,5 mm odpowiadające grubości linki stalowej).
Po jednym otworze trzeba też wywiercić przy wewnętrznej krawędzi każdego z okręgów zaznaczonych cyrklem. Ułatwi nam to wycięcie otworu na doniczkę.

Półka na zioła - krok 3

W wywiercony otwór wkładamy brzeszczot piły i wycinamy otwory pod doniczki. Krawędzie otworów wygładzamy szlifierką (możemy też to zrobić ręcznie, używając papieru ściernego, ale potrwa to dłużej i będzie bardziej uciążliwe).
I półka na zioła prawie gotowa – pozostaje nam tylko wywierć otwory w suficie (tu przyda się wiertarko-wkrętarka). Odstępy pomiędzy otworami powinny być identyczne jak te pomiędzy otworami wywierconymi wcześniej
w desce. Następnie mocujemy tuleje kołków i wkręcamy w nie haki.

Półka na zioła - krok 4

Czas na mocowanie półki. W tym celu skracamy linkę stalową do odpowiedniej długości. Dolne końce linki przekładamy przez otwory w desce i mocujemy zaciskami. W ten sam sposób mocujemy górne końce linki do haków przy suficie i zabezpieczamy pozostałymi czterema zaciskami.

Nie pozostaje nam już nic innego, jak wstawić doniczki z ziołami – i cieszyć się ich smakiem i aromatem.

Polecamy też: Domowa uprawa kiełków - to łatwe!

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Bosch

Polecamy Ci również

Zobacz także