Zrób to sam - kuchnia w stylu skandynawskim

Zrób to sam - kuchnia w stylu skandynawskim

Styl skandynawski jest jednym z popularniejszych w aranżacji wnętrz. Wydawałoby się, że urządzenie pomieszczenia w taki sposób jest łatwe, jednak nic bardziej mylnego! Architekt wnętrz i specjalista marki oferującej ekologiczne, duńskie farby radzą jak samodzielnie stworzyć jadalnię w stylu dominującym na północy.

kuchnia w stylu skandynawskim

Głównymi założeniami stylu skandynawskiego są: prostota, minimalizm, wszechobecna biel, funkcjonalność i wykorzystanie naturalnych materiałów. Myślisz, że taka aranżacja jest łatwa do odtworzenia? Większość z nas ma wrażenie, że osiągnięcie efektu rodem z pomieszczeń z Danii, Norwegii, Szwecji i Finlandii jest nieskomplikowane. Często też wybaczamy sobie drobne niedociągnięcia i odstępstwa od schematu „skandynawskich reguł”. Jak więc urządzić kuchnię profesjonalnie i w pełni zgodnie z założeniami stylu skandynawskiego?

Prosta forma i nieskomplikowana linia

Aby zaaranżować kuchnię w skandynawskim stylu nie wystarczą wiedza z kilku poradników i inspirujące fotografie.
Całą koncepcję należy przemyśleć kompleksowo, a aranżację uzależnić od położenia jadalni, ponieważ istotne jest to, aby była jasna i dobrze oświetlona naturalnym światłem. Dzięki dużym, niezasłoniętym oknom i białym ścianom, nawet najmniejsza kuchnia będzie optycznie wydawała się większa – tłumaczy Jacek Grycaj, architekt i właściciel sklepu internetowego CUSTOM SCANDINAVIA.PL – Kuchnia powinna zostać zaprojektowana dla wygody użytkowników i spełniać maksimum ich potrzeb. W efekcie muszą znaleźć się w niej funkcjonalne szafy i kredensy, tak, aby wszystko było na wyciągnięcie ręki. Ponadto w kuchni skandynawskiej niełatwo doszukać się skomplikowanych form i kształtów bądź zbędnych przedmiotów. Drewniane meble w takich aranżacjach również charakteryzuje funkcjonalność i prostota – gładkie fronty i blaty, będące zazwyczaj w kolorze białym lub naturalnego drewna – dzięki czemu kuchnia jest swobodna, inspirująca, a nawet przytulna – uzupełnia Jacek Grycaj.

skandynawska kuchnia

Najprawdopodobniej wszelkie niedociągnięcia i zapożyczenia z innych stylów to w polskim wydaniu „scandinavian style” konsekwencja ograniczeń budowlanych oraz indywidualnych preferencji i gustu. Co prawda, styl skandynawski słynie z tego, że chętnie łączy stare z nowym, jednak ma też swoje utarte schematy. Obecnie wszelkie elementy wystroju i wyposażenia znane z wnętrz skandynawskich bez problemu znajdziemy już w sklepach w Polsce.

stół do kuchni w stylu skandynawskimNaturalne materiały i bielsza biel

Poza powściągliwością i skromnością, która generalnie cechuje mieszkańców północy, we wnętrzach dominują drewno i kamień oraz naturalne tekstylia takie jak len, wełna czy juta. Dzięki takiemu zestawieniu, przebywając w domu, nieustannie odczuwa się bliskość natury. Ponadto elementy obite takimi materiałami dodają pomieszczeniu szyku i są uniwersalne.
W skandynawskich domach widoczny jest szczególny stosunek do natury. Dominuje drewno, dużą wagę przykłada się do naturalnego światła, a ściany maluje ekologicznymi farbami w białych oraz jasnych, pastelowych kolorach – tłumaczy Aneta Jarosz-Pałach, manager marki Bondex, PPG Deco Polska. – Aby osiągnąć efekt czystości i przestronności, znany z wnętrz aranżowanych zgodnie z myślą Skandynawów, warto sięgnąć po farby duńskiej marki Bondex. Do ścian polecam Wall de Lux, białą farbę lateksową o półmatowym wykończeniu, która jest odporna na zmywanie, a co najważniejsze całkowicie wolna od rozpuszczalników organicznych. Natomiast do malowania mebli, parkietu bądź mniejszych elementów z drewna lub metalu, polecam Acrylic Enamel 12 lat. Ta wodna emalia akrylowa jest przeznaczona do malowania wszelkich podłoży. Gwarantuje satynowe wykończenie, do tego zawiera minimalną ilość LZO, dzięki czemu jest niemal bezwonna – dodaje Aneta Jarosz-Pałach.

Farby Bondex nie są zwykłymi środkami kryjącymi. Powstają w oparciu o koncepcję „Green Revolution”, zgodnie z którą są bezpieczne i zdrowe.
Odpowiednio zaaranżowana i pomalowana kuchnia idealnie odwzorowuje prawdziwy skandynawski styl.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Bondex, customscandinavia.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także