Zrób to sam: przygotowujemy ściany do malowania

0
Malowanie ścian
Zanim zabierzemy się za malowanie ścian, musimy odpowiednio przygotować podłoże.

Świeżo pomalowane ściany sprawią, że nasze mieszkanie będzie wyglądało jak nowe. Zanim jednak weźmiemy się za malowanie ścian, musimy je odpowiednio przygotować.

Malowanie ścian do doskonały sposób na odświeżenie mieszkania. Nowy kolor może nadać też zupełnie nowy charakter naszemu wnętrzu, a nawet jeśli nie zdecydujemy się na jego zmianę, pozostając np. przy klasycznej bieli – efekt i tak będzie wart wysiłku. Jednak, żeby tak się stało, musimy zacząć od przygotowania ścian do malowania.

Na początek zadbaj o czystość ścian

Zanim zaczniemy malować ściany, musimy zadbać o ich czystość – jeśli ściany są zakurzone, występują na nich pajęczynki itp. musimy je usunąć (np. odkurzaczem). Przyjrzymy się też, czy na ścianach nie ma tłustych plam – te będzie trzeba umyć.
Jeżeli zauważymy, że ściany mają tłuste plamy, warto użyć specjalnego mydła malarskiego. Należy go rozpuścić w wodzie, umyć nim zabrudzone powierzchnie i zmyć zwykłą wodą. W przypadku, gdy ściana nie wymaga wygładzania, można na nią od razu nałożyć farbę  – opowiada Dorota Turska, Marketing Manager w firmie Dragon Poland. Zwróćmy też uwagę, czy na ścianach nie ma wykwitów, które mogłoby świadczyć o tym, że na ścianach rozwija się pleśń. W takim przypadku trzeba zastosować preparat grzybobójczy (pamiętajmy, że pojawianie się pleśni jest spowodowane różnymi przyczynami i to od ich wyeliminowania powinniśmy zacząć – więcej na ten temat dowiesz się tutaj).
– Do zwalczania korozji mikrobiologicznej przydatne będą grzybobójcze preparaty w atomizerze na bazie chloru. Zwracajmy uwagę, czy taki preparat ochroni powierzchnię także przed ponownym pojawieniem się niechcianych nalotów – dodaje.

Przygotowując do malowania ściany, pamiętajmy o zabezpieczeniu podłogi folią malarską. To naprawdę niewielki wydatek i żaden wysiłek – szczególnie w porównaniu z koniecznością doczyszczania podłogi z masy szpachlowej, gruntu, czy farby.

Wygładzamy ściany

Kiedy ściany są już czyste, czas na ocenę ich stanu. Przyjrzymy się, czy występują jakieś pęknięcia, ubytki i czy stara farba się nie łuszczy. Wszystkie tego niedoskonałości trzeba będzie usunąć. Najpierw usuńmy papierem ściernym zbędne fragmenty podłoża. Następnie powinniśmy zająć się niewielkimi szczelinami, szpachlując je.
Masę szpachlową najlepiej nakładać pacą, warstwami do 3 mm. Po wyschnięciu należy powłokę zeszlifować, aby wyrównała się z poziomem podłoża. – wyjaśnia Dorota Turska z Dragon Poland. – Dobrze sprawdzą się tutaj akrylowe, wykończeniowe gładzie szpachlowe mające w składzie włókna strukturalne. Zapewnią one oddychanie ścian i w dużym stopniu wyeliminują pęknięcia w miejscu łączenia ściany z płytą gipsowo-kartonową – dodaje.

Podpowiadamy: Jak wybrać preparat gruntujący do ścian

Czas na gruntowanie ścian

Przed malowaniem ściany powinno się powlec preparatem gruntującym – najlepiej użyć uniwersalnego gruntu. Dzięki gruntowi zużyjemy mniej farby wierzchniej (grunt zmniejsza on nasiąkliwość powierzchni), a jednocześnie farba będzie lepiej się „trzymała” (grunt wzmacnia przyczepność kolejnych warstw). Dodatkowo zagruntowana powierzchnia będzie gładsza i bardziej jednolita, dzięki czemu nie musimy obawiać się przebarwień itp. Jeżeli chcemy dodatkowo uodpornić ściany na zarysowania i wypełnić powstałe mikroszczeliny, warto zdecydować się na grunt głęboko penetrujący.
Grunty są najczęściej oferowane w postaci koncentratów i trzeba je rozrobić z wodą (w proporcjach podanych przez producenta na opakowaniu). Grunt na ścianę nanosimy wałkiem lub pędzlem.
Kiedy grunt wyschnie (zajmuje to ok. doby, ale trzeba sprawdzić na opakowaniu), można brać się za malowanie.

Dowiedz się: Jak wybrać farbę do ścian - rodzaje i właściwości farb

Na przygotowanie ścian do malowania potrzeba trochę czasu i wysiłku, ale tylko wtedy malowanie będzie naprawdę skuteczne i nasze ściany będą długo cieszyć pięknym wyglądem.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Dragon Poland

Polecamy Ci również

Zobacz także