Żywa, pachnąca choinka

Redakcja
Co roku w naszych domach tradycyjnie królują trzy gatunki żywych drzewek: świerk pospolity, świerk srebrny i jodła kaukaska. Każde z nich doskonale spełni rolę świątecznej choinki, dlatego wybór zależy tylko od estetyki i zasobności naszego portfela.
Żywa, pachnąca choinka

Za świerk pospolity zapłacimy około 40 złotych, za srebrny około 50 złotych, jodła kaukaska jest najdroższym rozwiązaniem, jej ceny wahają się w granicach 100-200 złotych. Cenę zwiększa koszt doniczki i ziemi, jest on jednak niewielki - 10 do 15 złotych.

Do wysokości wybranego przez nas drzewka musimy doliczyć też miejsce na zdobiącą czubek gwiazdę. Standardowo w naszych mieszkaniach zmieszczą się drzewka o wysokości od 1,8 do 2,2 metra. Jeżeli mamy mniej miejsca, możemy pomyśleć o świerkach doniczkowych, wysokich na 1,2-1,4 metra.

Najmniej trwały z wymienionych drzewek jest świerk pospolity. Zaczyna tracić igły po 2-3 tygodniach od ścięcia. Pamiętajmy, że do punktu sprzedaży drzewko trafia najczęściej następnego dnia po wycince, dlatego powinno w dobrym stanie przetrwać święta. Nie stawiajmy go tylko przy grzejniku. Ze świerku srebrnego i jodły kaukaskiej igły nie spadają, zasychają na gałęziach. Mogą opaść tylko w przypadku uszkodzeń mechanicznych.

Najlepszym sposobem na umocowanie naszego drzewka jest stojak. Produkowane dzisiaj mają odpowiednio dużą średnicę, aby zmieścił się tam każdy pień, więc odpada jakiekolwiek ciosanie czy dopasowywanie na siłę. Za stojak zapłacimy od 15 do 30 złotych. W niektórych modelach jest specjalne zagłębienie, w które możemy wlać wodę - przedłuży to żywotność drzewka.

Zanim ściągniemy siatkę z choinki, umieśćmy ją w stojaku. Na zapakowanym drzewku wyraYniej widać pion. Po osadzeniu pozbywamy się opakowania. Gałązki wyprostujemy ręcznie, możemy też poczekać, aż drzewko w reakcji na ciepło samo się rozprostuje. Choinkę czyścimy z trawy, zdarza się też, że znajdziemy tam ptasie gniazdo.

Oferowane dzisiaj drzewka są raczej symetryczne, dlatego bardzo rzadko pojawia się potrzeba ich przycinania. Ewentualne korekty robimy przy pomocy zwykłego ogrodowego sekatora.

Naszą choinkę możemy ozdobić praktycznie wszystkim. Pamiętajmy jednak, by uważać z otwartym ogniem!

Paweł Toczyński www.centrumogrodnicze-gaj.pl Wrocław

ILUSTROWANY PORADNIK:

1. Najlepszym sposobem na umocowanie naszego świątecznego drzewka jest plastikowy stojak. Pasować do niego będą praktycznie wszystkie choinki, które możemy kupić w centrach ogrodniczych.

Żywa, pachnąca choinka

2. Drzewko wstawiamy do stojaka jeszcze zanim rozpakujemy je z siatki. Dzięki temu wyraźniej zaznaczy się pion naszej choinki, co jest bardzo pomocne w prawidłowym jej ustawieniu.

Żywa, pachnąca choinka

3. Śrubami mocno dokręcamy pień choinki. W niektórych stojakach pod spodem jest mały zbiorniczek na wodę. Uzupełniając płyn, sprawimy, że drzewko będzie dłużej ładnie wyglądało.

Żywa, pachnąca choinka

4. Teraz ściągamy już siatkę z choinki. Między gałęziami drzewka mogła zaplątać się trawa, a nawet ptasie gniazda. Przed zawieszeniem ozdób oczywiście musimy te wszystkie elementy usunąć.

Żywa, pachnąca choinka

5. Gałęzie rozprostujmy ręcznie. W ciepłych pomieszczeniach możemy poczekać, aż drzewko samo się ułoży. Po dwóch-trzech godzinach będzie już ładnie wyglądało.

Żywa, pachnąca choinka

6. Bardzo rzadko zdarza się, że sprzedawane drzewka są niesymetryczne. Jeżeli jednak któraś z gałęzi układa się nieodpowiednio, możemy ją przyciąć. Używamy do tego zwykłego sekatora ogrodowego.

Czyścimy choinkowe ozdoby

Nadal najbardziej lubimy ozdabiać nasze bożonarodzeniowe drzewko bombkami wykonanymi ze szkła. Korzystamy z nich jednak tylko w okresie świątecznym - większość roku leżą schowane w pudłach. Przed zawieszeniem ich na świątecznym drzewku warto sprawdzić, jak zniosły przechowywanie i czy nie pojawiły się na nich jakieś zabrudzenia.

Pamiętajmy, że są to bardzo delikatne ozdoby i wszelkie czyszczenie przeprowadzać musimy bardzo uważnie. Kurz z bombek usuwamy bawełnianą ściereczką, w przypadku innych zabrudzeń pomagamy sobie delikatnym detergentem, np. płynem do mycia naczyń. Musimy także uważać na egzemplarze bogato zdobione brokatem, Do czyszczenia takich powierzchni najlepiej nadaje się zmiotka albo miękka szczoteczka do zębów.

Uszkodzone zapięcia do wieszania bombek możemy wymienić. Kupujemy je na sztuki w sklepach z ozdobami.

Nic jednak nie poradzimy na wyblakłą farbę. W takim przypadku musimy niestety pomyśleć o zakupie nowych ozdób. PLUS

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl