Aranżacja pokoju - łóżko piętrowe dla dwójki dzieci

Wojciech Lechowski
Łóżko piętrowe sprawdzi się w małym pokoju, w którym trzeba pomieścić dwójkę dzieci.
Łóżko piętrowe sprawdzi się w małym pokoju, w którym trzeba pomieścić dwójkę dzieci. Westwing
Aranżacja pokoju dla dwójki dzieci w przypadku małych wnętrz może być dość skomplikowana. Z pomocą przychodzą meble wielofunkcyjne np.: łóżko piętrowe.

Aranżacja pokoju

Łóżka piętrowe już od dość dawna cieszą się dużą popularnością. Są doskonałym rozwiązaniem problemów z miejscem do spania w ograniczonych powierzchniowo mieszkaniach i stanowią świetną inspirację do wielu dziecięcych zabaw. Poniżej podpowiadamy, jak z tak szerokiego asortymentu wybrać odpowiednie i bezpieczne łóżko piętrowe.

Większość dzieci wręcz bije się o możliwość sypiania na pięterku. Milusińscy uwielbiają łóżka piętrowe. Rozwiązanie tego typu dobrze sprawdza się również w mieszkaniach studenckich, gdzie zaludnienie przekłada się bezpośrednio na koszty wynajmu. Dla naszych pociech warto wybierać łóżka drewniane lub posiadające ozdobną (najczęściej bajkową) obudowę. W takim łóżku, sen dziecka będzie z pewnością iście błogi. Starsza młodzież i dorośli wolą na ogół łóżka o konstrukcji stalowej. Tego typu meble są bardzo solidne i trwałe. Najlepiej wkomponowują się w nowoczesne aranżacje. Oprócz materiału, z którego wykonane jest łóżko piętrowe, ważne są jeszcze inne jego walory użytkowe. Oto najważniejsze z nich.

Łóżko piętrowe - długość i szerokość

Łóżka piętrowe oferowane są w bardzo różnych wymiarach. Można zatem dostać produkt odpowiedni dla dziecka czteroletniego oraz taki, na którym wyśpi się pociecha starsza i każdy dorosły. Wybór rozmiaru łóżka jest oczywiście kwestią indywidualną. Jednak ze względów ekonomicznych bardziej opłacalny jest zakup większego mebla. Pamiętajmy bowiem, że nasze dzieci bardzo szybko rosną, a na zmianę łóżka co dwa – trzy lata stać tylko wybranych rodziców. Standardowe łóżko piętrowe posiada dwa posłania o wymiarach materaców 90 x 200 cm.

Łóżka piętrowe oferowane są w wielu rozmiarach i kształtach.
Łóżka piętrowe oferowane są w wielu rozmiarach i kształtach. cfesd Pixabay.com

Dobrym wyborem mogą okazać się modele o budowie kompaktowej, które w zależności od sposobu montażu, mogą być jednym łóżkiem piętrowym lub dwoma zupełnie oddzielnymi meblami. Rozwiązania tego typu najbardziej doceniają osoby zmieniające warunki mieszkaniowe na lepsze.

Łóżko piętrowe – wysokość mebla

Wysokość klasycznego łóżka piętrowego wynosi najczęściej 160 – 170 cm. To ważna, ale nie najważniejsza informacja dla kupujących. Bardziej istotne jest oddalenie dolnego posłania od poziomu podłogi, odległość pomiędzy częścią dolną i górną oraz ilość miejsca pozostałego pomiędzy posłaniem górnym i sufitem.

Przyjmuje się, że dolna część łóżka piętrowego powinna być usytuowana na wysokości 40 – 50 cm od podłogi. Wówczas mebel można wyposażyć w dodatkową szufladę, która przyda się do przechowywania zabawek lub chowania na dzień pościeli. Pomiędzy posłaniem dolnym, a górną częścią łóżka należy zachować odstęp przynajmniej 1 m. Ta odległość pozwala na swobodne siadanie na łóżku oraz zapobiega urazom głowy podczas wstawania ze snu. Do podniesienia się na górnym posłaniu potrzeba przynajmniej 85 cm.

Pamiętajmy, by łóżek piętrowych nie fundować dzieciom z lękiem wysokości czy klaustrofobią. Bliskość sufitu może być dla takich pociech zbyt przytłaczająca. Oczywiście inną sprawą jest, że na wysokości nie powinny spać dzieci z tendencjami do nadmiernego wiercenia się lub lunatykowania podczas snu. 

Zabezpieczenia w łóżkach piętrowych

To bardzo ważny element tego typu mebli. Zwłaszcza jeżeli łóżko piętrowe ma służyć małym dzieciom. Zabezpieczenia wymaga przede wszystkim posłanie górne, choć zdarza się, że producenci proponują specjalne barierki także i do części dolnej. Odpowiednio rozstawione zabezpieczenia to takie, pomiędzy którymi dziecko nie jest w stanie się przecisnąć. Koniecznie zwracajmy na to uwagę podczas dokonywania wyboru łóżka, bo jest to najbardziej właściwy sposób zapobiegania dziecięcym upadkom z wysokości.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka dlatego łóżko piętrowe powinno mięć odpowiednią barierkę.
Najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka dlatego łóżko piętrowe powinno mięć odpowiednią barierkę. Westwing

Oprócz barierek zabezpieczających ważne są również poręcze przy schodkach oraz prawidłowa konstrukcja i antypoślizgowość samych stopni. Nie mogą one mieć tendencji do łamania się czy ruszania podczas wchodzenia. Warto też uwzględnić dopuszczalny stopień obciążenia schodków. Dobrze byłoby, gdyby czasami mogła przemieścić się po nich osoba dorosła. Możliwość ta przydaje się, gdy dziecko jest chore i wymaga utulenia do snu lub chociażby podczas zmiany pościeli.

Materace do łóżka piętrowego

Łóżko piętrowe może być od razu wyposażone w materace lub trzeba dokupić je oddzielnie. Pierwsza wersja jest zwykle droższa i nie należy tu oczekiwać, że materace będą super jakości. Dlatego lepiej jest zdecydować się jedynie na samo łóżko, a posłania wybrać samodzielnie. Pamiętajmy, że te dedykowane dzieciom powinny być hipoalergiczne i mieć możliwość zdejmowania pokrowca. Najbardziej polecane są materace piankowe o podwyższonej sprężystości lub materace warstwowe z pianki wysokoelastycznej. Te drugie z jednej strony są twarde, a z drugiej miękkie, co umożliwia ich naprzemienne wykorzystywanie. 

Łóżko piętrowe niestandardowe – czy to dobry pomysł?

Pomysłowość producentów mebli coraz bardziej sprzyja zagospodarowywaniu ograniczonych powierzchniowo pomieszczeń. Aranżacja pokoju z takim łóżkiem z pewnością będzie łatwiejsza. Łóżko piętrowe może być aktualnie także i trzyosobowe (zamiast pojemnika na pościel wysuwa się dodatkowy materac).

Przeczytaj poradnik: Jak przechowywać zabawki – nie tylko w dziecięcym pokoju

Łóżko piętrowe może też być zbudowane w taki sposób, że posłania znajdują się prostopadle w stosunku do siebie. Dzieci mogą wówczas swobodnie rozmawiać i bez żadnego trudu nawiązywać kontakt wzrokowy. Jednak narożne łóżko piętrowe zajmuje nieco więcej miejsca niż klasyczne i nie jest polecane dla najmłodszych pociech.

Łóżko piętrowe to także łóżko łączone z innymi meblami (np. biurkiem, szafą, komodą, itp.). Właściwie ilu producentów, tyle pomysłów. Większość z nich sprzyja organizacji ograniczonej przestrzeni i pozwala na zachowanie porządku w pomieszczeniu. Jednak wybór konkretnego mebla zawsze powinien być indywidualny i dopasowany do istniejących potrzeb. Te z kolei dyktowane są ilością osób w domu i sposobem zagospodarowania wszystkich jego pomieszczeń.

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl