Aranżacja przedpokoju – funkcjonalne rozwiązania do małych wnętrz

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Dobre oświetlenie, kolor ścian i funkcjonalne meble to podstawowe kryteria, jakimi powinniśmy się kierować aranżując przedpokój.
Dobre oświetlenie, kolor ścian i funkcjonalne meble to podstawowe kryteria, jakimi powinniśmy się kierować aranżując przedpokój. ales_kartal Pixabay.com
Aranżacja przedpokoju zwłaszcza takiego, który jest niewielkich rozmiarów to trudna sztuka. Trzeba dokładnie przemyśleć jego układ i funkcjonalne rozwiązania, jakie możemy w nim zastosować, aby był praktyczny i estetyczny. Jasne kolory ścian, szafka na buty w wersji mini oraz wysuwany z górnej szafy wieszak to niektóre pomysły, jakie znajdą zastosowanie w małym przedpokoju. Podpowiadamy, jak zagospodarować każdy centymetr w niewielkim przedpokoju.

Aranżacja przedpokoju - jak pomalować ściany w małym pomieszczeniu

Jasne ściany w małych przestrzeniach optycznie powiększą przestrzeń.
Jasne ściany w małych przestrzeniach optycznie powiększą przestrzeń. Homebook

Biel i jasne kolory optycznie powiększają, zatem sprawdzą się w pomieszczeniach pozbawionych okien. Takim właśnie jest zazwyczaj przedpokój. Postawmy na tradycyjne białe ściany (farba lub tapeta), które będą kontrastowały z podłogą w innym kolorze, a do tego wprowadzą trochę światła. Równie dobrze na ścianach mogą znajdować się delikatne, ledwie widoczne ozdoby na białym albo jasnopopielatym, beżowym lub seledynowym tle. Komu biel i pastele kojarzą się z monotonią, niech postawi na fototapetę. Taką, obrazującą przestrzeń, przykładowo z widokiem morza albo krajobrazem czy pięknie oświetlonego miasta nocą.

Oświetlenie a aranżacja przedpokoju

Na światło naturalne w przedpokoju nie ma przeważnie co liczyć. Można natomiast zadbać o odpowiednie sztuczne oświetlenie. Długa zwisająca lampa raczej odpada. Jeden z pomysłów: płaska, ale obszerna lampa (plafon) przymocowana do sufitu. Kolejna propozycja: kilka mniejszych plafonów umocowanych na ścianie bocznej. Jeśli powierzchnia przedpokoju jest mała, a jego kształt jest kwadratowy, to wystarczy zamontować jedną lampę w centralnym punkcie. Wąski, aczkolwiek długi przedpokój najlepiej doświetlić dwiema, ewentualnie trzema lampami sufitowymi zainstalowanymi wzdłuż pomieszczenia. Pozwoli to również optycznie powiększyć przestrzeń. Jeżeli zdecydujemy się na kinkiety, niech będą w wersji mini, ponieważ zbyt duże przytłoczą małe pomieszczenie.

Jakie meble do małego przedpokoju?

Myśląc o aranżacji przedpokoju nie możemy zapominać o odpowiednich meblach. Najlepiej w niewielkim przedpokoju sprawdzą się meble w zabudowie, na wymiar. Dzięki nim dopasujemy je do wymiarów pomieszczenia. Praktyczne są choćby 2-drzwiowe wąskie szafy, wysokie prawie do sufitu, z drzwiami przesuwnymi, wysuwanymi szufladami i półkami, pawlaczem i siedziskiem, pod którym jest szafka np. na kilka par butów lub bibeloty. Nad tym siedziskiem jest jeszcze wieszak na kurtki albo podświetlane lustro.

Bywa, że oprócz wieszaka na kurtki i stojaka na buty żadna szafa nie zmieści się w przedpokoju. Można spróbować wstawić kufer-siedzisko. Będzie pełnił dwojaką funkcję – siedziska, na którym usiądziemy, ubierając buty, jak i skrzyni do przechowywania bibelotów, najlepiej włożonych w pudełka czy organizery. W przypadku, gdy skrzynia będzie posiadała swojego rodzaju półki, będzie szafką na buty.

Praktyczność ma znaczenie. To dlatego liczy się miejsce ułożenia rzeczy. Gdy szafa jest wysoka, w jej najwyższe części kładziemy odzież czy tekstylia lub inne rzeczy, które najrzadziej używamy, natomiast na najniższych półkach znajdują się ubrania albo przedmioty, po które sięgamy najczęściej.

Przedpokój to miejsce w mieszkaniu, które musi być estetyczne i funckjonalne.
Przedpokój to miejsce w mieszkaniu, które musi być estetyczne i funckjonalne. Leroy Merlin

Wnęka w małym przedpokoju nie musi stanowić jego wady. Łatwo można ją zamienić w zaletę pomieszczenia. Wystarczy ją zabudować. Jeśli będą półki i drzwiczki, przestrzeń tę wygospodaruje się choćby na postawienie akcesoriów, których nie chcemy znosić do piwnicy, ale jednocześnie nie zamierzamy ich trzymać w pokojach lub kuchni.

Lustra w aranżacji przedpokoju

Lustra w aranżacji przedpokoju sprawią, że przestrzeń wydaje się nam optycznie większa. W małym przedpokoju zamiast lustra wiszącego osobno na ścianie, można je mieć na frontowych drzwiach przesuwnych szafy, jeśli taka w ogóle tutaj stoi. Jeżeli nie ma takiego mebla, lustro można zamontować nawet na całej powierzchni największej ze ścian w przedpokoju, o ile ona nie jest zastawiona żadnymi wysokimi meblami lub sprzętami. Jeżeli przedpokój jest dosyć długi, ale wyjątkowo wąski, warto powiesić duże lustra na obu ścianach bocznych. One sprawią, że pomieszczenie nie będzie wyglądało już na zbyt ciasne. Nabierze jakby oddechu, a poza tym da oryginalny efekt. Dobrze jest ponadto zainwestować w podświetlane lustra, np. za pomocą paska ledowego albo wybrać oświetlenie typu reflektorki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl