Jak rozjaśnić ciemny pokój

Niestety nie zawsze do pomieszczeń dociera taka ilość światła dziennego, która byłaby dla nas zadowalająca. Ciemne pomieszczenia powstają najczęściej na skutek posiadania zbyt małych otworów okiennych lub wówczas, kiedy ich okna są usytuowane w kierunku północnym. Takie wnętrza wymagają rozjaśnienia przy użyciu odpowiednio dobranych barw i elementów dekoracyjnych.

Kiedy wnętrze nie jest odpowiednio doświetlone staje się ponure
i przytłaczające. Efekt ten spotęguje zastosowanie ciemnych i intensywnych kolorów. Zarówno ściany, jak i podłoga w ciemniejszym pokoju powinny mieć jasny, pastelowy odcień. Jako kolor ścian wybiera się wówczas najczęściej kolor ecru, kości słoniowej, białej czekolady lub mniej intensywne żółcienie. Można także stosować biel, ale wtedy wnętrze trzeba będzie najprawdopodobniej odpowiednio ocieplić i ożywić meblami i dodatkami. Na podłogę najlepsze będą jasne, stonowane panele, najlepiej z połyskiem, który odbije i rozproszy światło.

Na wysoki połysk mogą być także wykonane meble, które zamierzamy wstawić do ciemnego wnętrza. Na wprost okna można zamontować duże lustro. Zwolennicy posiadania dywanów na podłodze powinni wybierać te w wersji jak najbardziej stonowanej. Zasada ta dotyczy tak koloru, jak i wzoru dywanu. Warto także zredukować ilość ozdób oraz zrezygnować z wieszania tradycyjnych firan i zasłon okiennych.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Jaros

Zdjęcia: writerscafe.org

Polecamy Ci również

Zobacz także