Jak urządzić małe mieszkanie? Pięć niezawodnych wskazówek

5
Meble do salonu
Meble i kolorystyka to bardzo ważne elementy wyposażenia małych wnętrz.

Małe mieszkanie to niewielka przestrzeń, w której musi zmieścić się salon, kuchnia, jadalnia, sypialnia i łazienka. Oto pięć niezawodnych wskazówek jak urządzić małe mieszkanie.

Co zrobić, by nie rezygnować z ukochanych przedmiotów na rzecz tych najbardziej potrzebnych? Jak okiełznać książki - by nie spadały na głowę, buty - by stały zawsze na swoim miejscu, a bielizna nie mieszała się z ręcznikami? Wystarczy 5 prostych kroków, aby życie w małym "M" stało się prawdziwie przyjemne.

Małe mieszkanie - praktyczne rozwiązania

- Stosując zasadę "małe jest piękne", powinniśmy pamiętać o dwóch rzeczach - sugeruje Zuzana Vatralova, kierownik działu wystawiennictwa i komunikacji IKEA Kraków. - Musimy czuć, że dana przestrzeń jest naprawdę nasza. Powinna odzwierciedlać styl, jaki lubimy, który przełoży się na wygląd mebli i akcesoriów w naszym otoczeniu. Przestrzeń powinna być czysta i dobrze zorganizowana, co osiągniemy poprzez użycie jasnych kolorów na ścianach oraz składanych, wielofunkcyjnych mebli. Te ostatnie pozwolą na ukrycie wszystkiego, co nie musi być widoczne i zaoszczędzą sporo miejsca.

Przeczytaj: Rozwiązania do małej kuchni

Pięć wskazówek jak urządzić małe mieszkanie

  • Oszczędzaj miejsce i mądrze wykorzystuj każdą przestrzeń aż po sam sufit. Wykorzystaj całą powierzchnię ścian umieszczając szafy, regały i systemy do przechowywania na całej ich wysokości. Wystarczy: powiesić półki, szyny i haczyki, przez co uzyskasz wolną przestrzeń na stole czy blacie, umieścić łóżko na antresoli, dzięki czemu zwolnisz miejsce na podłodze, zaopatrzyć się w sprytne meble, które można składać i rozkładać (np. stoły, sofy) lub składować jeden na drugim (krzesła, stoliki). Bezcenne są takie, które mają schowki (np. zagłówek łóżka z półkami) - i te, które są wielofunkcyjne, np. skrzynia, która może służyć dodatkowo jako stolik lub siedzisko.
  • Dostosuj do swoich potrzeb pomieszczenia i ich wyposażenie - to Ty wiesz przecież, czego Ci najbardziej potrzeba. Pod ręką trzymaj tylko to, co jest niezbędne. Pamiątki i bibeloty znajdą swoje miejsce wysoko pod sufitem. Dobrze jest wykorzystać wielofunkcyjne wyposażenie, np. jeśli często pracujesz w domu i lubisz przyjmować gości - zdecyduj się na stolik na kółkach, który będzie pełnił funkcje biurka i kawowego stolika, wykorzystaj sofę rozkładaną, która w ciągu dnia posłuży za wygodne miejsce do siedzenia i spędzania wolnego czasu, a nocą przejmie funkcję łóżka.
  • Bądź kreatywny. Nie bój się eksperymentować i wypróbuj nieszablonowe rozwiązania, które pozwolą lepiej zorganizować przestrzeń: składane krzesła zawsze można odwiesić na ścianie, gdy nie ma na nie miejsca przy stole, zasłony panelowe czy ażurowe regały można wykorzystać jako "ścianki" oddzielające przestrzeń, dzięki nim w małym pomieszczeniu można odpocząć w ciszy.

Mała kuchnia

Pomysł na małą kuchnię.

svabic Pixabay
Aranżacja małego mieszkania

Urządzanie małych mieszkań to wyzwanie i przyjemność.

Jarmoluk Pixabay
Meble do małego mieszkania

Rozkładany fotel to oszczędność miejsca.

Erikawittlieb Pixabay
Aranżacja małego mieszkania

Małe mieszkanie może być ustawne i praktyczne. Jego aranżację należy tylko bardzo dobrze zaplanować, uwzględniając nasze potrzeby.

Houzr
Wnętrze mieszkania

Aranżacja małego, przytulnego mieszkania w jasnych kolorach.

Podlesakpetr Pixabay
Mała sypialnia

W niewielkiej sypialni może się zmieścić duże łóżko dla dwóch osób.

Whitemush Morgue
  • Szukaj miejsc, które jeszcze nie są wykorzystane. Na pewno coś się znajdzie. Popatrz na swoje mieszkanie, jakbyś widział je pierwszy raz: kawałek ściany nad framugą drzwi lub okna wykorzystaj na półkę z książkami i bibeloty, dzięki temu zyskasz więcej miejsca do wykorzystania na ścianach. Jeśli lubisz czytać książki i oglądać filmy, wykorzystaj wysoki regał do podwieszenia rolety, która służyć może jako ekran do rzutnika.
  • W małym mieszkaniu wykorzystaj grę światłem i kolorem. Wiadomo jest, że jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenia, a ciemne je pomniejszają. To nie oznacza jednak, że musisz zrezygnować z ulubionych barw. Jeśli masz małe mieszkanie, a chcesz mieć ścianę w kolorze głębokiego granatu, wystarczy dobrze dostosować oświetlenie do koloru, np. wieszając lekkie zasłonki w oknach zamiast ciężkich kotar, uzyskasz wrażenie lekkości i przestronności wnętrza, dodając lustro lub szklaną półkę, stworzysz atmosferę przestronności i porządku.

... i plus - przy odpowiednim wykorzystaniu miejsca mieszkanie w niewielkim pomieszczeniu może mieć same plusy.

Zobacz: Jak się mieszka w małym mieszkaniu na poddaszu

Oceń artykuł
3,88 / 16 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Redakcja Dziennika Zachodniego

Polecamy Ci również

Zobacz także