Łączenie kolorów ścian – zestawy kolorystyczne do małych wnętrz

Wojciech Lechowski
Szary jest ostatnio bardzo modny i znakomicie nadaje się także do małych pomieszczeń.
Szary jest ostatnio bardzo modny i znakomicie nadaje się także do małych pomieszczeń. kaboompics Pixabay.com
Łączenie kolorów ścian to umiejętność, która przyczyni się do ogólnego wyglądu pomieszczenia. Kolory ścian są w stanie korygować niedoskonałości wnętrz. Jest to szczególnie ważne, gdy pokój jest mały. Wówczas najlepiej jest zastosować takie barwy, które odwrócą uwagę od ciasnoty i sprawią, że przestrzeń zacznie wydawać się większa niż jest w rzeczywistości. Poniżej podpowiadamy, jak łączyć kolory ścian?

Niemal powszechnie uważa się, że w małych wnętrzach powinno się stosować jasne barwy, ale czy wyłącznie? Aktualnie, bardzo często nie maluje się pokoju na jeden kolor, a stosuje zestawienie kilku odcieni. Jeśli jesteśmy zwolennikami mocniejszych tonacji kolorystycznych, możemy wprowadzić je także do niewielkiego pomieszczenia. Jednak warunkiem jest zadbanie o to, aby intensywny kolor nie zdominował aranżowanej przestrzeni i nie sprawił, że stanie się ona jeszcze bardziej przytłaczająca. Dlatego dla żywych barw najbezpieczniej jest zarezerwować miejsce np. na jednej ze ścian lub pomalować nimi tylko wybrane fragmenty. W powyższy sposób można tworzyć ciekawe, ale nienarzucające się zbytnio kompozycje kolorystyczne, które podnoszą estetykę i są przyjemne w odbiorze.

Łączenie kolorów ścian - w małych wnętrzach biały sufit

W małych wnętrzach dozwolone jest umiarkowane eksperymentowanie z kolorami, ale wyłącznie na ścianach. Sufit powinniśmy pomalować na biało. Dodatkowo warto też postawić na jasną podłogę. Biała farba na suficie nada pomieszczeniu elegancji, rozświetli je i rozjaśni, przez co nabierze ono nieco więcej przestronności. Efekt będzie jeszcze lepszy, jeżeli do pomalowania sufitu zamiast farby matowej, zastosujemy jej wersję satynową. Powstanie wówczas lekko połyskująca powierzchnia, która lepiej odbije światło (zarówno to naturalne, jak i sztuczne pochodzące z żyrandola).

Aktualnie, bardzo często nie maluje się pokoju na jeden kolor.
Aktualnie, bardzo często nie maluje się pokoju na jeden kolor. Kari Shea Unsplash.com

Jeśli przy suficie planujemy odcięcie (biały pasek zachodzący na ściany) powinniśmy pamiętać, że jego szerokość także ma znaczenie dla proporcji pomieszczenia. Im odcięcie będzie szersze, tym wnętrze będzie wydawało się niższe. Taki wariant doskonale sprawdzi się, gdy zależy nam na optycznym obniżeniu wysokości pokoju i nadaniu mu bardziej przytulnego charakteru. Jednak już przy standardowej wysokości mieszkania nie ma takiej potrzeby. Wówczas szerokość odcięcia powinno się ograniczać do niezbędnego minimum.

Małe wnętrze – postaw na uniwersalne kolory ścian!

Jeżeli nie jesteśmy pewni, że preferowany przez nas kolor sprawdzi się w naszym małym pomieszczeniu, po prostu zrezygnujmy z niego i wybierzmy farby o uniwersalnej kolorystyce. Oczywiście najbardziej uniwersalną barwą jest ponadczasowa biel, która w małych wnętrzach zawsze sprawdza się dobrze. Jednak nie musimy na niej poprzestawać. Równie bezpiecznymi kolorami są: beże, szarości, odcienie kremowe, rozbielone błękity czy jasne zielenie. Łaczenie kolorów ścian powinno się odbywać poprzez wybór dwóch odcieni pochodzących z tej samej palety i zestawmy np. jasny seledyn z kolorem mięty, pudrowy róż z bardzo delikatnym fioletem, itd.

Warto nadmienić, że na szczególne uznanie zasługuje szarość. Kolor ten jest ostatnio bardzo modny i znakomicie nadaje się także do małych pomieszczeń. Stanowi świetną alternatywę dla nieco monotonnego beżu. Dobrze podkreśla aranżacje zarówno klasyczne, jak i nowoczesne oraz doskonale pasuje właściwie do każdego pomieszczenia w domu (salonu, sypialni, kuchni, łazienki, itd.). Farb w odcieniach szarości jest aktualnie bardzo wiele, co sprawia, że każdy jest w stanie wybrać taką, która będzie odpowiadała jego indywidualnym preferencjom. Szare ściany bez wątpienia nadadzą wnętrzu przestronności. Dodatkowym atutem tego koloru jest to, że bez najmniejszego trudu dobierzemy do niego dodatki. Z szarością doskonale komponują się bowiem właściwie wszystkie kolory (żółcienie, zielenie, czerwienie, granaty itd.).

Łączenie kolorów ścian w małych wnętrzach – połącz barwy ciepłe i zimne!

Podczas wyboru farb do małego pomieszczenia warto zdawać sobie sprawę, że kolory ciepłe (intensywny żółty, morelowy, czerwony) nie będą strzałem w dziesiątkę – zwłaszcza jeśli postanowimy zastosować je na całych płaszczyznach ścian. Wnętrze stanie się przytłaczające i będzie wyglądało na ciasne. Takie kolory dużo lepiej jest zastąpić ich jaśniejszymi odpowiednikami, które wprowadzą do pomieszczenia spokój i elegancję.

Jeszcze lepszym wyborem będą barwy chłodne (np. rozbielone błękity, jasne zielenie, delikatne fiolety), które wyglądają świeżo oraz dodają wnętrzom lekkości i przestronności. Podobnie jak w przypadku sufitu, dobrze jest tu postawić na farby satynowe, które lepiej odbijają światło i rozjaśniają pomieszczenia.

Jeżeli nie jesteśmy pewni, że preferowany przez nas kolor sprawdzi się w naszym małym pomieszczeniu, po prostu zrezygnujmy z niego i wybierzmy farby
Jeżeli nie jesteśmy pewni, że preferowany przez nas kolor sprawdzi się w naszym małym pomieszczeniu, po prostu zrezygnujmy z niego i wybierzmy farby o uniwersalnej kolorystyce. Norbert Levajsics Unsplash.com

Dopuszczalne jest także łączenie kolorów ścian zimnych z ciepłymi. Trzeba tu jednak zachowywać umiar, pamiętając o zasadzie efektu przybliżania i oddalania. Ciepłe odcienie sprawiają wrażenie bliskości. Zaś zimne powodują, że pokrytą nimi ścianę widzimy dalej niż jest w rzeczywistości. Zasadę tę można sprytnie wykorzystać we wnętrzu zbyt długim, wąskim, itd. Korekty kolorami potrafią być zdumiewające. Oczywiście pod warunkiem ich umiejętnego wdrażania.

Ciemna ściana w małym wnętrzu?

Posiadacze małych pomieszczeń marzą zwykle o ciemniejszej kolorystyce i za wszelką cenę chcieliby zaprosić do swojego domu właśnie takie barwy. Dobra wiadomość dla nich jest taka, że jest to możliwe. Jednak niezbędny jest umiar. Na ciemny, mocny kolor można pomalować jedną ze ścian. Pozostałe trzy powinny pozostać jasne! Wówczas pokój nie straci na przestronności, a nabierze charakteru i stanie się ciekawszy. Jeśli mamy białe meble, doskonałym tłem dla nich będzie np. granat. To ponadczasowe zestawienie kolorystyczne prezentuje się bardzo elegancko i wciąż jest na czasie. Inny ciekawy akcent to głęboka czerwień, intensywny fiolet, mocny turkus czy miętowa zieleń. Pomalowanie takimi kolorami ściany z telewizorem lub zaznaczenie nimi kącika jadalnianego zawsze przynosi dobre efekty i jest pozytywnie postrzegane.

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl