Mały przedpokój – jak urządzić wejście do mieszkania

0
Jasny przedpokój
Im mniejsze pomieszczenie, tym jaśniejsze kolory – i to nie tylko na ścianach, ale w całym wystroju. To podstawowa zasada, którą należy się kierować aranżując małe pomieszczenia.

Przedpokój to pierwsze pomieszczenie, do którego zapraszamy swoich gości. To ono jest wizytówką naszego domu i dlatego tak ważne jest, aby zaaranżować je z klasą. Choć nie możemy zapominać o funkcjonalności. Aranżacja przedpokoju nie jest łatwa, zwłaszcza gdy jego metraż jest niewielki. Podpowiadamy, czym kierować się projektując przedpokój.

W przedpokoju musimy pomieścić buty, odzież wierzchnią i inne podręczne rzeczy, a wszystko to powinno dobrze się prezentować. Nie jest to łatwe zadanie, bo przedpokój zazwyczaj jest pomieszczeniem ciemnym, nieustawnym z wieloma drzwiami, które prowadzą do innych pomieszczeń w mieszkaniu. Jest jednak kilka zasad, dzięki którym aranżacja tego wnętrza będzie łatwiejsza.

Zobacz: Kolor we wnętrzu - zasady doboru barw

Oświetlenie w przedpokoju

Przedpokój to pomieszczenie pozbawione światła dziennego, dlatego tak ważne jest tutaj kwestia oświetlenia. Aby optycznie powiększyć to wnętrze, trzeba zadbać o odpowiednie oświetlenie. Ważne jest, aby równomiernie rozmieścić źródła światła. Można w suficie podwieszanym zainstalować kilka punktów świetlnym lub opraw z kloszami, które dobrze przepuszczają światło. Interesującym rozwiązaniem są lampy ledowe zamontowane tuż nad listą przypodłogową, które będą fajnie rozprzestrzeniały światło i nadadzą pomieszczeniu unikalnego charakteru. Obowiązkowo oprawa świetlna powinna pojawić się nad lustrem.

Jak optycznie powiększyć małe pomieszczenie

W małych pomieszczeniach powinniśmy trzymać się jednej ważnej zasady, a mianowicie im mniejsze wnętrze tym jaśniejsze kolory i to nie tylko na ścianach, ale i w całym wystroju. W małym przedpokoju lustro będzie spełniało nie tylko funkcję użytkową, ale i optycznie powiększy wnętrze. Pamiętajmy, że lepiej jak w lustrze będą się odbijały najciekawsze elementy wystroju wnętrz. Zamiast matowych powierzchni postawmy na błyszczące. Aby powiększyć przedpokój warto na jednej ze ścian postawić na tapetę, która zadba o optyczne lepsze proporcje tego wnętrza oraz nada ciekawego charakteru. Możemy – w zależności od stylu, na jaki się zdecydowaliśmy – wybrać grafikę z ciekawą architekturą, naturą lub z zupełnie abstrakcyjnymi formami.

Dowiedz się: Jak wizualnie poprawić proporcje mieszkania? Kilka trików.

Meble w przedpokoju, czyli sprytne przechowywanie

W przedpokoju powinna znaleźć się szafa do przechowywania kurtek, szalików i czapek, szafka na buty, półka na której położymy podręczne rzeczy. To dużo mebli zwłaszcza wtedy kiedy nasz przedpokój jest niewielkich rozmiarów. Warto wówczas rozejrzeć się za meblami wielofunkcyjnymi np. szafka na buty z otwieranym siedziskiem, pod którym zmieścimy drobne rzeczy np. do czyszczenia i pielęgnacji obuwia. Tak więc mebel pełni funckję praktycznego organizera, ale również wygodnego miejsca do siedzenia.

Zobacz także: Aranżacja przedpokoju – funkcjonalne rozwiązania do małych wnętrz

Wybierając meble do przedpokoju warto zwrócić uwagę na jedną ważną zasadę, która dotyczy minimalnej przestrzeni użytkowej w tej części mieszkania.  Aby wygodnie poruszać się po przedpokoju, należy zachować przynajmniej 90 cm w przejściu, gdyż zmniejszenie tej szerokości zakłóci ciąg komunikacyjny i utrudni korzystanie z tego pomieszczenia.

Oceń artykuł
4,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Dębek

Źródło: Homekraft

Polecamy Ci również

Zobacz także