Panele tapicerowane w 5 krokach - zrób to sam

Wojciech Lechowski
Panele tapicerowane to ostatnio bardzo modna dekoracja ścian.
Panele tapicerowane to ostatnio bardzo modna dekoracja ścian. FLUFFO
Panele tapicerowane to modna i oryginalna dekoracja ściany. W sieci oraz w niektórych sklepach wnętrzarskich można kupić ich gotową postać. Jednak, choć przeważnie prezentują się świetnie, niestety sporo kosztują. Alternatywą jest samodzielne zrobienie tapicerki ściennej.

Do wykonania paneli tapicerowanych potrzebne są narzędzia:

  • wyrzynarka do cięcia płyt,
  • ołówek,
  • linijka,
  • miarka,
  • nożyczki krawieckie,
  • ostry nóż,
  • zszywacz tapicerski)
  • płyta OSB lub MDF,
  • gąbka,
  • tkanina (najlepiej obiciowa),
  • klej.

Praca nie jest szczególnie skomplikowana, ale  wymaga precyzji. To właśnie od naszej dokładności zależeć będzie bowiem efekt końcowy, czyli ostateczny wygląd dekoracji ściennej.

Krok pierwszy – wyznaczamy pole pod panele tapicerowane

Panele tapicerowane najczęściej stosuje się w sypialniach. W powyższy  sposób można np. udekorować wezgłowie łóżka. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, by własnoręcznie wykonaną tapicerką pokryć inne fragmenty ścian, w dowolnych pomieszczeniach domu (salonie, przedpokoju, itp.). Dobrze zaplanowana dekoracja potrafi prezentować się naprawdę bardzo efektownie.

Kolorowe panele ścienne sprawdzą się w sypialni, pokoju dziecka i większości wnętrz w mieszkaniu.
Kolorowe panele ścienne sprawdzą się w sypialni, pokoju dziecka i większości wnętrz w mieszkaniu. FLUFFO

Pracę rozpoczynamy od zwymiarowania powierzchni, którą zamierzamy pokryć panelami tapicerowanymi. Mierzymy jej wysokość, długość i szerokość, a następnie zaznaczamy pole na ścianie. Linie można delikatnie narysować ołówkiem. Jeżeli pozostaną widoczne po zamontowaniu paneli, będzie można usunąć je gumką lub zmyć wilgotną gąbką.

Krok drugi – przygotowujemy płyty do paneli

Do tego celu nadają się płyty OSB lub MDF. Można też wykorzystać zwykłą sklejkę bądź np. elementy mebli, których zamierzamy się pozbyć. Pocięcie płyt na określone wymiary można zlecić w pobliskiej stolarni lub możemy zrobić to samodzielnie, wykorzystując np. wyrzynarkę do drewna. Pierwsza opcja kosztuje na ogół kilkanaście – kilkadziesiąt złotych (w zależności od ilości materiału) i daje gwarancję na idealnie równe krawędzie płyt. Zaś druga jest zupełnie darmowa, ale obsługa wyrzynarki czy piły wymaga odrobiny wprawy. Trzeba bowiem umieć poprowadzić ostrze po narysowanych kreskach.

W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać – płyty możemy pociąć na takie same lub różne formaty. Najlepiej prezentują formy kwadratowe i prostokątne. Również takie kształty będzie nam najłatwiej przyciąć i obić tkaniną. Podczas pracy musimy kontrolować wymiary i dopasowywać je do powierzchni wyznaczonego uprzednio pola.

Krok trzeci – mocujemy gąbkę tapicerską

Po docięciu płyt przystępujemy do przygotowania i klejenia pianki tapicerskiej. Tniemy ją (najlepiej za pomocą długiego ostrego noża) na takie same kawałki, w jakich występują płyty i przyklejamy do nich, zwracając uwagę na równość krawędzi i prawidłowość przylegania do siebie obydwu materiałów. Na rynku dostępnych jest wiele klejów o przeznaczeniu uniwersalnym, za pomocą których zespolimy z sobą gąbkę i drewnopochodną płytę. Najlepiej jest zdecydować się na tradycyjny klej montażowy, wyciskany za pomocą pistoletu. Ma on szybkie i skuteczne działanie. Pamiętajmy, że gąbka powinna solidnie trzymać się podłoża. Ułatwi nam to późniejsze tapicerowanie (materiał nie będzie się przesuwał).

Krok czwarty – obijamy panele tkaniną

Jest to najważniejszy i zarazem właściwie ostatni już krok do uzyskania oryginalnej dekoracji ściennej, jaką niewątpliwie są panele tapicerowane. Podstawą jest tu wybór odpowiedniej tkaniny. Najbardziej polecane są materiały typowo obiciowe, które fabrycznie zabezpiecza się przed nadmiernym przyjmowaniem zabrudzeń i można je łatwo wyczyścić. Zastosowanie takiego właśnie materiału jest gwarancją na długotrwałe utrzymywanie się tapicerki ściennej w nienagannym stanie.

Dekoracja ścian w postaci paneli mogą mieć różne kształty i kolory
Dekoracja ścian w postaci paneli mogą mieć różne kształty i kolory FLUFFO

Jednak w sytuacjach, kiedy nasza pomysłowość zdaje się dominować nad racjonalnym myśleniem, można pokusić się również o wykorzystanie innych tkanin (np. zasłonowych, ubraniowych, a nawet robótek szydełkowych czy na drutach). Panele wytapicerowane w ten sposób prezentują się zazwyczaj bardzo oryginalnie i są jedynymi w swoim rodzaju. A zniszczony materiał można przecież zawsze wymienić na inny i nadać pomieszczeniu zupełnie nowego charakteru.

Obijanie rozpoczynamy od docięcia materiału. Musimy mieć takie jego kawałki, by wystarczyło na owinięcie płyty i gąbki oraz podwinięcie i przymocowanie tkaniny od spodu każdego panelu. Materiał przytwierdzamy do podłoża za pomocą takera, czyli specjalnego zszywacza tapicerskiego, pamiętając o konieczności jego równomiernego naciągnięcia w każdą stronę.

Generalnie każdy kawałek materiału obiciowego powinien być o około 10 – 20 cm dłuższy i szerszy niż wynoszą wymiary płyty. Na rogach należy zrobić estetyczne zakładki, tj. nałożyć jedną warstwę na drugą i dopiero mocować. Jeżeli w czasie pracy zauważymy, że tkanina nie rozciąga się na gąbce jak należy – zszywki trzeba wyjąć, by dokonać korekty. Można podważyć je bardzo płaskim śrubokrętem lub wyciągnąć kombinerkami.

Krok piąty – mocujemy panele do ściany

Kiedy każdy element tapicerki jest już gotowy, całość należy przytwierdzić do ściany, zachowując zaplanowany pierwotnie wzór. Panele można po prostu przykleić klejem montażowym, ale nie jest to najlepszy sposób na ich montaż, bo gdy zechcemy zrezygnować z dekoracji, może okazać się, że powierzchnia ściany będzie zniszczona (wraz z klejem mogą odspoić się powłoki wykończeniowe). Dlatego też rozsądniej jest zastosować specjalne uchwyty montażowe lub listwy z haczykami. Elementy te bez trudu przytwierdzimy od spodu każdej płyty drewnopochodnej.

Uwaga!

Panele tapicerowane można dodatkowo wypikować. W niektórych przypadkach i przy pewnych tkaninach jest to nawet zabieg wskazany. Do powyższego celu służą specjalne guziki na nóżkach. Mogą one być powleczone tym samym materiałem, który znajduje się na panelach, ale równie efektownie prezentują się piki o zupełnie innym wzornictwie. Przed przystąpieniem do pikowania należy wywiercić otwory w płycie, przez które będzie można przeciągać nić przytwierdzającą każdy z guzików.

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl