Poduszka z pierza – wady i zalety. Jak prawidłowo prać poduszki z pierza?

1
Poduszka z pierza
Jakość snu zależy od odpowiedniej pościeli. Nie może być w niej za gorąco, ani za zimno.

To, jaką poduszkę wybierzemy do snu, ma znaczenie. Źle dobrana, może negatywnie wpłynąć na nasz sen, a wraz ze wschodem słońca może nas obudzić ból karku. Jedną z wielu propozycji poduszek do spania są te z wypełnieniem z pierza. Podpowiadamy, kto absolutnie nie powinien spać na poduszce z pierza i jak prać poduszki z pierza, aby zachowały swój pierwotny wygląd?

Poduszki z pierza – dlaczego to właśnie one powinny znaleźć się w naszym łóżku?

Pościel z pierza jest bardzo popularna. Ma odpowiednie właściwości, które pozwalają na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, jest sprężysta, lekka i odprowadza wilgoć z ludzkiego ciała.

Co tak naprawdę kryje się pod hasłem poduszka z pierza? Pierze to pióra wymieszane z puchem. Poduszki z pierza są tańsze niż te wypełnione puchem i bardziej twarde, wykazują się także większą sprężystością. Poduszki z pierza są najczęściej wypełniane piórami z gęsi i kaczek.

Jednak nie wszyscy powinni mieć taką poduszkę w swojej sypialni. Osoby z alergiami powinny się wystrzegać pościeli z wypełnieniem z pierza. A ich utrudniona pielęgnacja nie pomaga w utrzymaniu ich w należytej czystości. Jak w każdej kołdrze i poduszce gromadzi się kurz i roztocza co może mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie i życie alergika.

Polecamy: Jak wybierać materiał na pościel?

Poduszka z pierza gęsiego

Poduszki z pierza gęsiego mają dobrą izolację termiczną, są bardziej miękkie i elastyczne. Są także znacznie droższe niż poduszki z wypełnieniem z piór kaczych. Wybierając poduszkę z pierza, musimy także zwrócić uwagę na to, jakim pierzem są wypełnione – dartym, czy ciętym. Te pierwsze są lekkie i sprężyste, te drugie twardsze i mniej elastyczne.

Pranie poduszek z pierza

Wiele osób ma obawy przed praniem poduszek z pierza. Aby nasza pościel służyła nam przez wiele lat, raz na jakiś czas należy pozbyć się z niej kurzu, brudu i potu. Dlatego raz na 2-3 lata powinno się wyprać kołdrę, a raz do roku poduszki.

Nie zaleca się prania w pralce pościeli z pierza. Może to spowodować, że nasza miękka poduszka już nie odzyska swojej elastyczności i nadawać się tylko do wyrzucenia. Nieumiejętne wypranie poduszki z pierza, a potem jej złe wysuszenie może spowodować także, że pokryje się pleśnią i zacznie brzydko pachnieć. Poduszki z pierza źle znoszą wysokie temperatury, silne wirowanie oraz nieodpowiednie środki czystości. Znacznie bezpieczniej będzie, jak zaniesiemy je do specjalnej pralni, która zajmie się naszą ulubioną pościelą. Poduszki z pierza oraz kołdrę warto wietrzyć. Gdy tylko sprzyja ku temu pogoda, należy wywiesić pościel na balkonie lub w ogrodzie. Najlepiej wietrzyć w suche i wietrzne dni. Duże słońce może sprawić, że pierze będą się wykruszać. Natomiast bardzo niskie temperatury np. minus 15 sprawią, że pozbędziemy się z nich roztoczy.

Zobacz także: Pranie pościeli. Jak prać pościel, aby pozbyć się bakterii

Pranie poduszek w pralce

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, pranie poduszek z pierza w pralce nie jest wskazane. Jeżeli już chcemy zaryzykować, to ustawmy program na pranie delikatne z lekkim wirowaniem. Warto wówczas od razu strzepać pierze i nie dopuścić do powstawania grudek. Lepiej będzie, jak zdecydujemy się na pranie w ciepłe dni, żeby jak najszybciej nasza pościel wyschła. Jedną z bezpieczniejszych metod, które nie zniszczą naszych poduszek z pierza, jest przełożenie wnętrza do oddzielnego worka i wypranie samej powłoki.

 Kilka zasad prania poduszek z pierza w pralce:

  • Czytamy etykiety: zanim włożymy naszą poduszkę z pierza do pralki, przeczytajmy metkę. Może się zdarzyć, że nadaje się ona jedynie do prania chemicznego. Wówczas wkładając taką poduszkę do automatu, możemy sprawić, że całkowicie ją zniszczymy i nie będzie miała już swoich właściwości.
  • Nie przeciążamy pralki: każda pralka ma swoją ładowność. W przypadku poduszek z pierza wrzucajmy do pralki tylko jedną sztukę. Mamy wówczas gwarancję, że poduszki zachowają swój oryginalny kształt.
  • Sprawdźmy, czy poduszka jest cała i nie ma dziur: przed wrzuceniem do pralki należy sprawdzić, czy nasza poduszka jest cała. Dziura może spowodować, że pióra z niej wylecą, a to może zniszczyć pralkę.
  • Wietrzenie i suszenie pościeli z pierza: poduszki z pierza oraz kołdrę wypierzmy wtedy kiedy sprzyja ku temu pogoda. Po praniu wywieśmy pościel na balkonie lub w ogrodzie. Najlepiej wietrzyć i suszyć pościel w ciepłe i wietrzne dni. Duże słońce może sprawić, że pierze będą się wykruszać. Natomiast bardzo niskie temperatury np. minus 15 sprawią, że pozbędziemy się z nich roztoczy.
  • Jaki program w pralce ustawić? Jeżeli chcemy zaryzykować pranie poduszek z pierza w pralce, to ustawmy program na pranie delikatne z lekkim wirowaniem. Warto wówczas od razu strzepać pierze i nie dopuścić do powstawania grudek. Lepiej będzie, jak zdecydujemy się na pranie w ciepłe dni, żeby jak najszybciej nasza pościel wyschła. Jedną z bezpieczniejszych metod, które nie zniszczą naszych poduszek z pierza, jest przełożenie wnętrza do oddzielnego worka i wypranie samej powłoki.
  • Pralka z funkcją prania pierza: jeżeli mamy taką pralkę to pranie poduszek z pierza stanie się znacznie bezpieczniejsze. Taki program poradzi sobie z wypraniem naszej ulubionej poduszki bez jej uszkodzenia.
  • Odpowiedni detergent to podstawa: poduszek z pierza nie pierzmy w zwykłym proszku. Lepiej w tym celu użyć delikatnego płynu do prania.
Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Dębek

Polecamy Ci również

Zobacz także