Pokój, który pokocha każdy nastolatek - pamiętaj o...

Agata Markowicz (Dziennik Zachodni. Modna Wnętrza)
Każdy, kto urządza pokój nastolatka, staje przed bardzo poważnym wyzwaniem. O ile pokoje dziecięce wyróżniają się wesołymi kolorami, są przytulne i mają dużo wolnej przestrzeni, o tyle pokój nastolatka powinien łączyć elementy zarówno wystroju dziecięcego, jak i dorosłej sypialni.
Pokój, który pokocha każdy nastolatek - pamiętaj o...

Zatem czym powinniśmy się kierować przy urządzaniu pokoju dla naszej dorastającej pociechy?

Aranżując pokój dla nastolatka, musimy pamiętać, że przede wszystkim ma on współgrać z osobowością dziecka i wyrażać jego zainteresowania. Jednak nie możemy zapominać, że ma być wygodny, funkcjonalny, a znaleźć się w nim powinny niezbędne sprzęty - łóżko, biurko, regały na książki i pojemna szafa. Co ważne, decyzję o kolorach wnętrza i ustawieniu mebli powinniśmy zostawić nastolatkowi, aby czuł, że ma wpływ na wygląd swojego pokoju.

Jeśli chodzi o łóżka - na rynku bardzo dużym powodzeniem cieszą się zestawy modułowe, które oprócz miejsca do leżenia są wyposażone w szuflady oraz boczne komody - wprost stworzone do przechowywania w nich ubrań, pościeli, akcesoriów potrzebnych do uprawiania ulubionego hobby itd. Ponadto niektóre meble przystosowane są do rozbudowy - dzięki temu, w małym pomieszczeniu bezpośrednio pod łóżkiem mogą zmieścić się na przykład biurko albo szafki na kółkach. Takie rozwiązanie podoba się szczególnie młodszym nastolatkom.

Decydując się na kupno łóżka stojącego, pamiętajmy, że powinno ono przylegać przynajmniej jednym bokiem do ściany pokoju, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie go w narożniku lub specjalnie zaprojektowanej niszy pomieszczenia. Nie należy także stawiać łóżka głową do okna - ze względu na zróżnicowaną temperaturę powietrza czy przeciągi. I jeszcze jedno - niezależnie od tego, jaki model łóżka wybierzemy, liczy się wygodny materac - bo to właśnie on jest gwarantem zdrowego snu każdego, nie tylko dziecka.

Jeśli chodzi o biurko - pamiętajmy, że czasy, kiedy służyło ono wyłącznie do nauki, bezpowrotnie minęły. Dziś biurko i stojący na nim komputer to także miejsce uprawiania hobby, relaksu i komunikacji z rówieśnikami. Dlatego nie powinniśmy kupować byle jakiego, a jego ustawienie warto gruntownie przemyśleć. Przede wszystkim należy pamiętać, że przestrzeń, którą przeznaczamy na ten mebel, powinna być większa niż wymiary samego biurka. Obok niego muszą znaleźć się przecież krzesło oraz dodatkowe półki i szuflady.

Pokój, który pokocha każdy nastolatek - pamiętaj o...

Cenionymi modelami biurek są takie, których konstrukcja pozwala na rozbudowę blatu czy montaż potrzebnych szafek. Drukarki, skanera czy innych sprzętów biurowych, z których korzysta dziś prawie każdy nastolatek, nie warto stawiać na blacie, ponieważ w ten sposób łatwo go zagracić. Lepszym rozwiązaniem jest rozbudowanie mebla przy pomocy różnego rodzaju nadstawek, gdzie można postawić używane na co dzień przedmioty.

Trzeci ważny mebel w pokoju nastolatka stanowi szafa, w której już dawno przestaliśmy przechowywać wyłącznie ubrania. Dziś powinno się w niej znaleźć także miejsce na bieliznę, buty, sprzęt sportowy, a nawet książki.

Wnętrze takiej szafy powinno być odpowiednio zaprojektowane - na rynku jest wiele firm, które spełnią pod tym względem każde życzenie klienta. Dlatego przed zakupem tego mebla trzeba koniecznie zastanowić się, co będziemy chcieli zmieścić w środku. Warto także pamiętać, że zwykłe półki możemy zastąpić praktycznymi wysuwanymi koszami czy szufladami.

Ale współczesna szafa, oprócz tego, że pomieści wszystko, co się tylko naszemu dziecku zamarzy, może pełnić także wiele innych ważnych funkcji. Może być na przykład elementem oddzielającym jedną część pokoju od drugiej. Może także pełnić rolę osobnego, małego pomieszczenia, za drzwiami którego wygospodarujemy kącik do pracy. Te i inne możliwości mamy do dyspozycji, jeśli skorzystamy z systemu drzwi przesuwnych. Właśnie w pokoju nastoletniej pociechy sprawdzają się one wyśmienicie.

Czytaj także: Pokój nastolatka [GALERIA]

Przesuwne drzwi przejściowe mogą bardzo korzystnie podzielić przestrzeń. Stosując takie rozwiązanie, z jednego pomieszczenia możemy stworzyć dwa osobne, np. oddzielając część sypialnianą od części dziennej pokoju, w której dziecko uczy się i relaksuje. Innym, także coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest umieszczenie biurka za przesuwnymi drzwiami szafy. Jest to rozwiązanie stosowane szczególnie często w małych pokojach, aby zaoszczędzić miejsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl