Tania łazienka – pomysły, jak niedrogo wyremontować i urządzić łazienkę

11
Tania łazienka – pomysły, jak niedrogo wyremontować i urządzić łazienkę
Metamorfoza łazienki nie musi być droga. Wystarczy kilka trików.

Tania łazienka nie musi się kojarzyć z tandentną. Tak samo jak jej remont z wielkimi wydatkami. Nie musisz wydawać grubych tysięcy, żeby odnowić łazienkę. Wystarczy być zaradnym i pomysłowym. Radzimy, jak niewielkim kosztem wyremontować i urządzić łazienkę.

Bywa, że remont łazienki, która najczęściej jest przecież najmniejszym pomieszczeniem w całym domu, wychodzi nam najdrożej. Drogie kafle ścienne i kosztowne płytki podłogowe to niekiedy wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Warto więc przeprowadzić remont w, nazwijmy to, wersji ekonomicznej. Podpowiadamy, jak taki remont wykonać w łazience.

Polecamy także: Tania łazienka, czy jak niskim kosztem urządzić funkcjonalną łazienkę

Tania łazienka - malowanie ścian zamiast nowych płytek

Kafelki to przeważnie dosyć drogi interes. Kto decyduje się na ich położenie, zazwyczaj liczy się z tym, że przez najbliższych przynajmniej 10 lat to one będą zdobiły podłogi i ściany. Równie dobrze, zamiast kłaść kafle, można ściany pomalować. To rozwiązanie znajduje zastosowanie także w przypadku łazienki. Musi być to jednak inna farba niż do pomalowania pokoju. Istotne są jej właściwości: w łazience panuje duża wilgoć i podwyższona temperatura, podobnie, jak i w kuchni. Z tego też powodu farba musi być wodoodporna, odporna na grzyby i szorowanie, do tego trwała. W łazience sprawdzą się lateksowe farby akrylowe albo farby ceramiczne, choćby z wykończeniem satynowym. Te ostatnie posiadają nawet lepsze właściwości i większą odporność mechaniczną.

Inny pomysł: tapeta w łazience, także ze specjalnym przeznaczeniem do pomieszczeń, w których jest większa wilgotność i podwyższona temperatura. Tego rodzaju tapeta jest paro- i wodoodporna.

Kolejny plus farb i tapet w łazience jest taki, że jeśli ich wygląd nam się po prostu znudzi, możemy te ściany albo pomalować na nowo (w sprzedaży są również tapety, których powierzchnię można wielokrotnie malować), albo – w przypadku tapet – zerwać stare i nakleić nowe. Będzie to mniejszy wydatek niż gdybyśmy zamierzali położyć płytki ścienne. Tania łazienka, ale efektowna.

Podłoga w łazience

Tania łazienka to przede wszystkim zastąpienie płytek innymi materiałami. Praktyczne są choćby wykładziny PCV imitujące płytki podłogowe lub przypominające mozaikę. To także wykładziny wyprodukowane z myślą o podłodze w łazience czy kuchni. Kto już ma kafle na podłodze, ale zamierza mieć nowe, nie musi skuwać starych. Niektórzy fachowcy stosują metodę „płytka na płytkę”. To oznacza, że na stare płytki naklejają nowe za pomocą niewielkich ilości kleju, a potem robią nowe fugi. Tym sposobem poziom podłogi nieznacznie się podniesie. Zamiast standardowych płytek podłogowych, można także wybrać płytki winylowe, które nie chłoną wilgoci.

Polecamy: Remont łazienki w bloku z wielkiej płyty

Zlew, brodzik i wanna

Nie trzeba inwestować w nowy tzw. biały montaż, jeśli dotychczasowe sprzęty liczą kilka lat, ale są w dobrym stanie technicznym, ewentualnie posiadają drobne ubytki albo przebarwienia. Można zastosować specjalny środek (nazywany jest czasem farbą techniczną, lakierem ceramicznym, emalią zaprawkową albo farbą sanitarną). Służy on do naprawy pęknięć, ubytków czy dużych zarysowań na powierzchni wanny, umywalki czy brodzika.

Meble łazienkowe z odzysku

Kto planuje mieć inne, ale niekoniecznie nowe meble w łazience, niech je odnowi. To sprawi, że remont łazienki będzie znacznie tańszy. W drewnianych czy tych z płyty wystarczy pomalować fronty drzwiczek i szuflad. Uwagę przyciągnie też tzw. przecieranie powierzchni. Jest to celowy zabieg przy użyciu papieru ściernego, mający zapewnić wygląd starych mebli, w których spod farby widać jakby surowe drewno. Czasem meble mogą pozostać te same, ale jeśli wymieni się uchwyty i rączki, uzyskają nowy wygląd.

Tania łazienka w urządzaniu

Bogato zdobione ceramiczne, drewniane, kamienne albo szklane czy nawet kryształowe akcesoria łazienkowe pięknie wyglądają, ale są niepraktyczne, zwłaszcza wtedy, gdy w domu są małe dzieci. To z tego względu, że maluchy mogą je nawet przez nieuwagę zrzucić i stłuc. Warto zdecydować się na komplety łazienkowe wykonane z plastiku albo tworzywa wzmocnionego gumą. Bywa, że tworzywo, z jakiego są wykonane akcesoria łazienkowe, z pewnej odległości przypominają właśnie te kamienne czy drewniane mydelniczki.

Zobacz: Malowanie płytek podłogowych. Jak i czym pomalować kafelki

Jeżeli znudziło nam się lustro, jest szansa je odmienić, co nie znaczy: zmienić. Nasza podpowiedź: lustro, które do tej pory wisiało bez ram, można oprawić w ramę. Efekt da rama podświetlana albo lustro z półką w wersji mini.

 

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Piojda

Polecamy Ci również

Zobacz także