Zen w sypialni - jak urządzić pokój do spania w stylu...

Zen w sypialni - jak urządzić pokój do spania w stylu...

Proste formy, minimalne zdobnictwo, naturalne materiały i atmosfera relaksu to aranżacja w duchu zen, która sprzyja odpoczynkowi. Dlatego jest idealną inspiracją dla wystroju sypialni.

Sypialnia w stylu zenFascynacja wschodem i filozofią zen znacząco zyskała na popularności w ciągu ostatnich lat. Przyczyną może być fakt, że w coraz bardziej zabieganym świecie potrzebujemy chwili wytchnienia. A zen w języku japońskim oznacza medytację.

A do medytacji potrzebujemy skupienia, wyciszenia, które pomagają pozbyć się negatywnych emocji, napięć oraz stresów. Dlatego wnętrza inspirowane duchem zen są minimalistyczne, pozbawione zbędnych sprzętów i ozdób, by można w nich było prawdziwie odpocząć.

Relaksujące akcenty

Styl zen to przede wszystkich natura, harmonia, oszczędność i prostota form. Istotne jest, aby każdy element był precyzyjnie dobrany, a całość - spójna. Aby urządzić tak naszą sypialnię, zacznijmy od wyboru koloru ścian. Najlepiej, aby były one jednolite i gładkie. Barwy najczęściej spotykane w tym nurcie to biel, różne odcienie szarości, brązy, zielenie, beże, czasem też niewielkie akcenty w czerni. Zdecydujmy się na taką paletę, wśród której czujemy się najlepiej. Podłoga również powinna być prosta, najlepiej drewniana. Aby dodać pomieszczeniu nieco ciepła, możemy zdecydować się na miękki dywanik. Czytaj także: Jakie kolory wybrać do sypialni? Jak urządzić relaksujący i przytulny pokój?

Spokojny sen

Najważniejszy element sypialni to oczywiście łóżko. Zgodnie z opisywanym stylem, powinien to być mebel drewniany, o prostej, funkcjonalnej formie. Do niego dobierzmy materac, który zapewni nam relaks i odpoczynek.

Tutaj pomocą służy na przykład Janpol, który w swojej ofercie ma materace pozwalający na odprężenie w trakcie snu. Na przykład dwustronny, średnio twardy model. Posiada on lateksowy wkład z 7 strefami twardości. Dzięki temu doskonale dopasowuje się do kształtu ciała, daje pełne podparcie dla kręgosłupa, a co za tym idzie - gwarantuje zdrowy, spokojny sen. Czytaj także: Relaksujące wnętrze - subtelna estetyka, prosty design, umiarkowane dekoracje

Aby zapewnić dodatkowy relaks, na rynku są dostępne pokrowce na materace. Polecane są te wykonane ze specjalnej dzianiny, która odprowadza nagromadzone w ciele ładunki elektryczne. To sprawia, że lepiej i mocniej śpimy, a nasz organizm nie odczuwa skutków stresu, na które narażeni jesteśmy w ciągu dnia.

Zen dodatki

Ściany możemy ozdobić, byle nie w nadmiarze, obrazami i zdjęciami, niekoniecznie nawiązującymi do sztuki japońskiej. Wybierzmy to, co odpowiada naszemu gustowi, ponieważ to my powinniśmy czuć się w sypialni dobrze.

Wstawmy żywe rośliny, np. drzewka bonsai. Interesująco będą wyglądać kamienie lub piasek, usypane w szklanym wazonie. Można na nich ułożyć świeczki. Jeśli decydujemy się na zasłony w oknach, niech będą jednokolorowe. Jeśli wolimy żaluzje - najlepiej wybrać bambusowe.

Sypialnia urządzona w duchu zen będzie oazą spokoju, wyciszenia i odpoczynku. Po aktywnym, pełnym stresów dniu, tego nam właśnie potrzeba.

Oceń artykuł
4,30 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Wozińska (Głos Wielkopolski)

Polecamy Ci również

Zobacz także